Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 913
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pszenno: Zdolna Urszula z Pszenna

Sobota, 15 marca 2014, 8:11
Autor: red.
Pszenno: Zdolna Urszula z Pszenna
Fot. użyczone
Spośród 77 uczestników etapu finałowego XIII edycji Dolnośląskiego Konkursu Polonistycznego laureatami zostało 28 uczniów, a wśród nich uczennica III klasy Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie. Urszula Górska zdobyła tytuł „Zdolny Ślązak Gimnazjalista”.

O ten tytuł Urszula walczyła nieprzerwanie od 3 lat. - Po raz pierwszy zmierzyłam się z zadaniami w konkursie polonistycznym będąc w pierwszej klasie gimnazjum. Fakt, że nie udało się od razu zdobyć tytułu „Zdolnego Ślązaka” zmotywował mnie do intensywnej pracy. Dopiero przy trzecim podejściu znalazłam się w gronie 28 laureatów Konkursu. To największe z dotychczasowym osiągnięć – przyznaje Urszula Gorska.

Zdobyć to zaszczytne wyróżnienie wcale nie było tak łatwo, bowiem uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się z zagadnieniami z języka polskiego na poziomie licealnym. - Wylosowałam 2 pytania: jedno dotyczyło prawd moralnych zawartych w „Dziadach” cz. II Adama Mickiewicza. Drugie pytanie, znacznie trudniejsze, polegało na omówieniu prawd dosłownych i uniwersalnych na podstawie obrazu "Ślepcy" Pietera Bruegela i utworu „Przypowieści o ślepcach” autorstwa Jacka Kaczmarskiego.

Na co dzień laureatka Konkursu polonistycznego jest druhną 13 ŚDSH "Mafikeng". im. Andrzeja Romockiego "Morro” w Pszennie. Interesuje się również językiem angielskim oraz językiem hiszpańskim. Jest kibicem Realu Madryt, kocha sport, a szczególnie lubi oglądać igrzyska olimpijskie. Jednak swoją dalszą edukację planuje kontynuować w II LO w Świdnicy, w klasie o profilu humanistycznym. - Moją pasją i hobby jest film. Od trzech lat piszę do szkolnej gazetki recenzje filmowe. W przyszłości chciałabym zostać krytykiem filmowym - dodaje Urszula.

Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie to kuźnia talentów „zDolnych Ślązaków”. Od 2002 roku może poszczycić się 7 laureatami i 8 finalistami. Uroczysta gala z udziałem laureatów odbędzie się 24 marca w Auli Leopoldina we Wrocławiu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group