Czwartek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 583
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Zebrzydów: Zebrzydów nie chce odpadów

Sobota, 16 lipca 2016, 17:25
Autor: red
Zebrzydów: Zebrzydów nie chce odpadów
Fot. UG Marcinowice
Problem zwożenia odpadów na nielegalne wysypisko w Zebrzydowie powraca. Władze gminy Marcinowice zostały powiadomione przez mieszkańców Zebrzydowa o masowym zwożeniu niebezpiecznych odpadów na działce pod nr Zebrzydów 61 E.

Wójt gminy podjął natychmiastowe działania. Odbyła się wizja lokalna pracowników Urzędu Gminy Marcinowice, która potwierdziła, że zdeponowano na ww. działce już kilkanaście dużych aut śmieci. Są to odpady budowlane (styropian, siatki elewacyjne, puszki po farbach, zaprawach, klejach, gruz). Jednak pojawiają się też odpady zmieszane (worki polipropylenowe, sznury, szkło, PCV i inne). Pozostała część terenu w dalszym ciągu nie jest uporządkowana, mimo wystosowanego przez wójta upomnienia.

W związku z powyższym Urząd Gminy Marcinowice wezwał pisemnie właściciela terenu do natychmiastowego zaprzestania wwożenia śmieci na ww. działkę. O sprawie powiadomione zostały także następujące służby: Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu/Delegatura w Wałbrzychu, Starosta Świdnicki, Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy oraz Prokuratura Rejonowa w Świdnicy.

14 lipca wójt gminy Marcinowice, biorąc pod uwagę zgłaszane dalej ustne skargi mieszkańców, w tym na posiedzeniu komisji Rady, zgłosił zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy polegającego na składowaniu niebezpiecznych odpadów.
- Sytuacja, jaka ma miejsce na nielegalnym wysypisku w Zebrzydowie, jest niedopuszczalna. Stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców. Nie ma na to mojej zgody. Dlatego uczynię wszystko, co w mojej mocy, aby ten proceder zakończyć. Wykorzystam wszystkie ścieżki prawne dla rozwiązania tego problemu. Jestem też w stałym kontakcie z mieszkańcami Zebrzydowa oraz współpracuję w tej sprawie z Policją, Prokuraturą i ochroną środowiska – informuje wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski.

Sprawę na bieżąco pilotuje Policja. Odbyły się już pierwsze przesłuchania prowadzącego sprawę urzędnika marcinowickiego magistratu. Policja często monitoruje teren wysypiska.

Równolegle do prowadzonych postępowań przez odpowiednie instytucje, dokonywane są próby załatwienia sprawy poprzez rozmowy z dzierżawcą terenu, który zobowiązał się w rozmowie z wójtem do uprzątnięcia zajmowanej działki. Na dzień 20 lipca o godz. 17.00 (świetlica wiejska) zwołane jest zebranie z mieszkańcami Zebrzydowa, na które to swą obecność potwierdził dzierżawca wspomnianego terenu.

15 lipca pracownik Urzędu Gminy Marcinowice udał się na wizję lokalną nielegalnego wysypiska. Zastał ciężarówkę, która omal go nie stratowała, gdy ten chciał porozmawiać z kierowcą.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group