Wtorek, 16 kwietnia
Imieniny: Cecylii, Julii
Czytających: 1351
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gogołów: Zjazd oddziału miejskiego

Czwartek, 28 marca 2024, 15:08
Autor: red
Gogołów: Zjazd oddziału miejskiego
Fot. Gmina Świdnica
26 marca w świetlicy wiejskiej w Gogołowie odbył się Zjazd Oddziału Miejsko – Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Świdnicy. Na zaproszenie prezesa Zarządu w/w Oddziału – Zygmunta Balanta oraz Komendanta Gminnego Ochrony Przeciwpożarowej – Pawła Szydłowskiego, podczas spotkania obecni byli członkowie Związku, bryg. Dariusz Budkiewicz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy, prezesi i naczelnicy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Świdnica, st. bryg. w st. spocz. Tomasz Szuszwalak, a także Teresa Mazurek wójt gminy Świdnica oraz Bartłomiej Strózik zastępca wójta.

Udział władz gminy w spotkaniu pozwolił na podsumowania, podzielenie się spostrzeżeniami, plany na przyszłość. Nie zabrakło także podziękowań za wieloletnią współpracę. Wójt gminy Świdnica uhonorowana została specjalną statuetką z wizerunkiem Świętego Floriana – patrona od pożogi ognia i opiekuna straży pożarnej.

| - Bardzo dziękuję wszystkim strażakom za Waszą służbę, a także za bardzo dobrze układającą się współpracę. Bezpieczeństwo mieszkańców gminy Świdnica zawsze było, jest i będzie dla mnie bardzo ważne, dlatego ogromnie cieszę się, że na jej terenie czynnie działa 8 jednostek OSP, na które zawsze możemy liczyć – mówiła wójt gminy.

Zarząd Oddziału Miejsko – Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Świdnicy podjął także uchwałę o przyjęciu wniosku o nadanie odznaczenia „medal Za Zasługi dla Pożarnictwa” dla wójt gminy Świdnica Teresy Mazurek.

Remonty remiz, kupno nowych pojazdów, dofinansowania – to ważne działania podjęte w gminie Świdnica na rzecz OSP. W ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych Część 2) Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych tzw. „Mały Strażak” realizowanego ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w roku 2023 do 8 jednostek OSP z terenu gminy Świdnica powędrowała kwota 145 174,36 zł. Każda jednostka OSP otrzymała również dotację z budżetu Gminy Świdnica w wysokości 2 000,00 zł na zabezpieczenie wkładu własnego. W ramach otrzymanego wsparcia finansowego jednostki dokonały zakupu sprzętu ochrony indywidualnej, sprzętu łączności oraz uzbrojenia techniki specjalnej. Wszystko to ma na celu podniesienie gotowości bojowej i bezpośrednio wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa strażaków ratowników oraz mieszkańców naszej gminy.

W planach, mających na celu wsparcie OSP, mamy także utrzymanie wysokiego poziomu finansowania z budżetu gminy, przebudowę i modernizację remizy w Burkatowie oraz Lutomi Dolnej, przebudowę układu komunikacyjnego przed remizą w Grodziszczu, dalsze działania mające na celu wymianę lub poprawę stanu taboru – mówił Bartłomiej Strózik, zastępca wójta gminy Świdnica.

Z przedstawionych przez organizatorów Zjazdu danych wynika, że w roku 2023 łączna liczba interwencji w powiecie świdnickim wyniosła 1612, z czego na terenie gminy Świdnica 216 (w tym 59 pożarów, 139 miejscowych zagrożeń i 18 fałszywych alarmów) co stanowi 13,40% wszystkich zdarzeń. Gminne jednostki OSP wzięły udział w 225 działaniach ratowniczo gaśniczych w gminie Świdnica i poza nią. Łączny czas pracy wygenerowany przez 124 strażaków to 1 431 godzin i 6 minut.

Najpoważniejszymi zdarzeniami z udziałem druhów i druhen z gminnych OSP w 2023 roku były:
Mokrzeszów - wypadek drogowy z udziałem trzech pojazdów – ciężarowy, osobowy oraz bus, który przewoził osoby niepełnosprawne. 1 osoba śmiertelna i 6 osób rannych;
Bystrzyca Dolna – pożar budynku wielorodzinnego - pożar poddasza w budynku wielorodzinnym. Jeden z mieszkańców znajdował się na krawędzi dachu. W wyniku tego zdarzenia jedna osoba odniosła obrażenia;
Lutomia Dolna – pożar dachu w budynku wielorodzinnym.

Poza głównym zadaniem druhen i druhów, jakim jest ratowanie życia, zdrowia i mienia naszych mieszkańców, niejednokrotnie byli oni także współorganizatorami wydarzeń, takich jak gminne czy powiatowe zawody sportowo pożarnicze, Dzień Strażaka, Dożynki Gminne czy Święto Niepodległości.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group