Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 931
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Zjazd Świdniczan zaprosi w podróż kulinarną

Czwartek, 4 lipca 2013, 19:51
Aktualizacja: 19:54
Autor: red.
Świdnica: Zjazd Świdniczan zaprosi w podróż kulinarną
Fot. archiwum
Kuchnie rosyjską, irlandzką, włoską, portugalską, żydowską i grecką przybliży nam I Integracyjny Zjazd Świdniczan. W ramach tzw. Spotkań Narodów sześć świdnickich restauracji na cztery dni zamieni się w klimatyczne restauracje narodowe, w których zagości nie tylko menu związane z każdym z wymienionych krajów, ale też muzyka i ciekawe prezentacje.

Piwnica Ratuszowa na czas zjazdu przeobrazi się w restaurację rosyjską, w której będzie można napić się herbaty z prawdziwego samowara, spróbować słynnej zupy solianki, pielmienów (rosyjskich pierogów z mięsem) i innych przysmaków rodem zza wschodniej granicy. Ale nie tylko. W lokalu zagości rosyjska muzyka, będzie można obejrzeć pokaz rosyjskich tańców, a także... się ich nauczyć! Nie zabraknie rosyjskiej muzyki na żywo, a nawet rosyjskiej potańcówki!

Popularny Pub Highlander zamieni się na czas zjazdu w – a jakże! – restaurację irlandzką, w której kelnerzy ubrani w tradycyjne irlandzkie stroje podadzą ciemne bezalkoholowe piwo, które specjalnie na tę okazję uwarzone zostanie w jednym z czeskich browarów. Do tego zaserwują gościom zjazdu deskę irlandzkich serów i wędlin czy tradycyjne na Zielonej Wyspie bułeczki Scones. A wszystko – przy irlandzkiej muzyce, także na żywo. Wśród prezentacji zaplanowano m.in. pokaz i naukę irlandzkiego stepa, występ dudziarza czy kapeli grającej irlandzką muzykę, m. in. U2.

Restauracją włoską jest i pozostanie na czas zjazdu Gusto Italiano. Jej codzienny, nawiązujący do włoskiego klimat zostanie jeszcze podkreślony odpowiednią muzyką i wystrojem. Królować będzie stół przybrany w stylu włoskich biesiad, a na nim – chlebek focaccia, bruschetta pomodoro, sałatki ze świeżych warzyw i oczywiście makarony.

Klimatyczna portugalska restauracja Bacalhau w hotelu Fado – podobnie jak czyni to na co dzień – przybliży gościom zjazdu klimat i smaki Portugalii. Grzanki z sardynkami, polieny z kiełbasą chorizo, faszerowane ziemniaki, tartinki z anchois i oliwkami, portugalskie kotleciki rybne, portugalskie babeczki i musy – to wszystko z pewnością zachwyci podniebienia uczestników zjazd. Do tego muzyka fado i przegląd portugalskiego kina.

Pub Kanappa na czas zjazdu stanie się restauracją żydowską, w której będzie można skosztować tradycyjnego humusu wraz z macą z kuchni aszkenazyjskiej, żydowskiego kawioru, kurczaka w szafranie czy ciasteczek cynamonowych. Z głośników zabrzmi żydowska muzyka,
a popołudniami utwory związane z historią i tradycją narodu żydowskiego będą wykonywać abiturienci Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Świdnicy. Nie zabraknie pokazów muzycznych i filmowych o tematyce żydowskiej.

Do gorącej i pachnącej ziołami Grecji zabierze nas Galeria 44, zachwycając wystrojem, zapachem oregano, smakiem oliwek i grecką muzyką. Receptury greckich przekąsek przygotuje specjalnie na tę okazję Robert Trzópek, który pracował jako szef kuchni w restauracji „Tamka43” wyróżnionej sztućcami prestiżowego przewodnika Michelin oraz w dwóch najlepszych restauracjach na świecie hiszpańskiej ElBulli oraz duńskiej Nomie. W te dni nie zabraknie typowej greckiej czarnej kawy z ibryka oraz chłodzącej, lodowej frappe, które będzie serwował Łukasz Jura, Mistrz Polski Barista. Wśród przekąsek znajdziemy m. in. greckie ciasto filo zapiekane ze szpinakiem i fetą, dolmadakię, czyli liście winogron nadziewane ryżem, tzatziki z plackami pita, oliwki zielone i czarne, chałwę czy... świdnickie praliny z greckimi smakami. Do tego grecka muzyka i spotkania z Grekami-świdniczanami, którzy opowiedzą o swojej ojczyźnie.

Wszystkie atrakcje są bezpłatne. Jest jednak jeden warunek, aby móc wziąć w nich udział – trzeba zapisać się na zjazd, wypełniając formularz. Można go pobrać w Informacji Turystycznej, Biurze Zjazdu Wszystkich Świdniczan lub wydrukować ze strony www.zjazdswidniczan.pl (zakładka: formularz).
Formularze prosimy wysyłać:
- pocztą na adres: Biuro Zjazdu Wszystkich Świdniczan, Rynek 43, 58-100 Świdnica
- e-mailem na adres: biuro@zjazdswidniczan.pl
- faksem na numer: +48 74 856 29 53.

***
O I Integracyjnym Zjeździe Wszystkich Świdniczan
I Integracyjny Zjazd Wszystkich Świdniczan (1-4 sierpnia 2013) to wielkie spotkanie wszystkich, obecnych i byłych mieszkańców Świdnicy. Zapraszamy tutaj także przedwojennych świdniczan narodowości niemieckiej, uchodźców greckich, którzy znaleźli tu azyl w l. 50. i 60. XX w., Żydów, którzy wyjechali w latach 50. i którzy zostali zmuszeni do emigracji po r. 1968, Polaków, którzy opuścili miasto w latach 70. i 80., Rosjan, którzy urodzili się tu w rodzinach pracujących dla wojsk Armii Radzieckiej, tych, którzy w poszukiwaniu pracy wyemigrowali w XXI w. Słowem wszystkich, którzy byli bądź są związani ze Świdnicą!

Pod adresem Rynek 43 (boczne wejście do teatru miejskiego) codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-17.00 czynne jest Biuro I Integracyjnego Zjazdu Wszystkich Świdniczan. Na miejscu można zgłosić chęć udziału w Zjeździe, pobrać i wypełnić formularze uczestnictwa, zapoznać się z regulaminem Zjazdu i zasięgnąć wszelkich informacji niezbędnych każdemu uczestnikowi. Pod adresem www.zjazdswidniczan.pl znajdą Państwo aktualności dotyczące Zjazdu, formularze i regulaminy do pobrania, a także bazę noclegowo-gastronomiczną dla uczestników.

Projekt Integracyjny Zjazd Wszystkich Świdniczan 2013, pod patronatem Prezydenta Miasta Świdnicy Wojciecha Murdzka finansowany jest przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach Priorytetu 3 Integracja i aktywizacja społeczna. Zabezpieczenie społeczne w obszarze wsparcia 4 Porozumienie na rzecz integracji wspólnot i społeczności lokalnych oraz Miasto Świdnica.

Patronami honorowymi zjazdu są m. in. Honorowi Obywatele Miasta Świdnicy – Dorota Świeniewicz, Stanisław Kotełko i ks. prałat Kazimierz Jandziszak.

Patronem i partnerem biznesowym Zjazdu została firma Multimedia Polska SA, która również podjęła się promocji tego niezwykłego wydarzenia i czynnego w nim udziału, wraz z relacjami na żywo.

Patronat medialny objęły: tygodniki „Wiadomości Świdnickie”, „Świdnica Fakty” i „30 Minut” oraz portale internetowe: naszaswidnica.pl, swidniczka.com, swidnicafakty.pl, ws-24.pl, a także telewizja Teletop Sudety. Medialnie wspiera zjazd także amerykański dwujęzyczny portal polonijny polishnews.com.

***
Wszelkie pytania i sprawy związane z organizacją Zjazdu prosimy kierować do koordynatora Zjazdu p. Anity Odachowskiej-Mazurek. pod nr. tel. +48 730-578-999, fax 74/856-29-53 lub e-mail: biuro@zjazdswidniczan.pl. Znajdź nas na Facebooku (Zjazd Wszystkich Świdniczan).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group