Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1043
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Złamać funkcjonujące stereotypy

Wtorek, 19 listopada 2013, 9:44
Aktualizacja: 9:45
Autor: red.
Strzegom: Złamać funkcjonujące stereotypy
Fot. UM Strzegom
Strzegomscy projektanci w kamieniu osiągają sukcesy na międzynarodowych targach. Ich projekty cechuje innowacyjność, prostota i elegancja, co wyróżnia je spośród innych.

Firma GRANEX, specjalnie na targi Kamień-Stone 2013, które odbyły się w Poznaniu, przygotowała kamienne stoliki "3w1". Projekt zdobył wyróżnienie w kategorii "Najlepszy Produkt - Kamień Naturalny". Nowoczesny design przedmiotów jak i sama nazwa projektu są intrygujące. Dlaczego więc "3w1"?

- Elementem docelowym miał być jeden stolik wykonany z wapienia VRATZA, który zamierzano wyciąć przy pomocy liny diamentowej. Racjonalne wykorzystanie kamiennego bloku nasunęło myśl, aby wrysować dwa mniejsze stoliki, które utworzyły swoistego rodzaju matrioszkę. Dzięki tej idei zamiast jednego elementu otrzymano aż trzy - wyjaśnia Katarzyna Zych - Głuszyńska, autorka projektu.

Wapień VRATZA jest efektownym i eleganckim materiałem, ale nietypowa jest także forma stolików. - Naszym zamiarem było zaprezentowanie takiej formy, która mogłaby być inspiracją i bodźcem dla pewnych grup odbiorców, szczególnie dla projektantów. Nowoczesna technologia obróbki obecnie daje nieograniczone możliwości i jest w stanie zrealizować najśmielsze wizje, pomysły współczesnych projektantów - komentuje projektantka. I dodaje: -Działanie to dowiodło, że kamień mimo swej twardości potrafi być niezwykle plastyczny. Dzięki układom obróbczym najnowszej generacji można uzyskać formy lekkie i ażurowe. Zabieg ten wyraźnie pokazuje, że można, a wręcz należałoby łamać funkcjonujące stereotypy.

Jednym z takich przykładów jest ocieplana kamienna poduszka. - Kamień jest materiałem o większej przewodności cieplnej niż drewno, przez co dotykając go sprawia wrażenie materiału chłodnego. Łamiemy stereotyp, że kamień jest zimny, dzięki zastosowanej macie grzewczej, która delikatnie przełamuje temperaturę kamienia -mówi autorka projektu.

Brawo! Strzegomskiej projektantce udało się złamać stereotypy i pobudzić naszą wyobraźnię. Życzymy kolejnych udanych projektów i osiągania sukcesów w promocji kamienia naturalnego.

(Grażyna Kuczer)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group