Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 996
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Zmarł ksiądz prałat Jan Miłoś, Honorowy Obywatel gminy Jaworzyna Śląska

Sobota, 15 czerwca 2013, 9:08
Autor: red.
10 czerwca odszedł ksiądz prałat Jan Miłoś, Honorowy Obywatel gminy Jaworzyna Śląska. Ksiądz prałat Jan Miłoś urodził się 9 marca 1933 roku w Borowej koło Mielca. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu, święcenia kapłańskie przyjął w 1959 roku.

Jako wikariusz pracował przez 5 lat w Dzierżoniowie w parafii św. Jerzego, następnie rok we Wrocławiu, w parafii Matki Bożej Częstochowskiej. Po 6 latach wikariatu, jako proboszcz na 10 lat objął parafię w Koskowicach koło Legnicy. W roku 1975 objął jako proboszcz parafię Chrystusa Króla w Dzierżoniowie. Od grudnia 1985 roku pracował jako proboszcz w parafii św. Michała Archanioła w Milikowicach.

Księdzu prałatowi lata kapłańskiej posługi uświadomiły, jak ważna jest troska nie tylkoo dusze wiernych, ale i o życie codzienne swych parafian. W ciągu kilku lat udało się księdzu prałatowi wraz z parafianami przeprowadzić kilka ważnych inwestycji, m.in. w ramach Komitetu Parafialnego utworzono Komitet Budowy Wodociągów i w roku 1988 woda została doprowadzona do każdego domu, do budynków parafialnych, kościołów i cmentarzy. W 1992 roku, po długich staraniach za przyzwoleniem Kurii Ewangelickiej i władz państwowych, przejęto w ramach rewindykacji kościół i plebanię w Witkowie. Kościół znajdował się w opłakanym stanie i aby przywrócić świątyni charakter sakralny, trzeba było podjąć wiele trudu i pracy. Remontu wymagał także dom parafialny. W latach 1999 - 2002 przeprowadzano remonty kościoła w Milikowicach.

W latach 2004-2005, po uzyskaniu wszelkich zezwoleń urzędów kościelnych i administracyjnych, rozpoczęto remonty kościoła w Starym Jaworowie, który popadał w ruinę.

Ksiądz prałat był blisko ludzi i każda bolączka parafian była Jego bolączką, troszczył się o wszystkich ludzi, dlatego też wychodził naprzeciw wszystkim potrzebom życiowym. Księdzu zależało również na dobrym wychowaniu dzieci i młodzieży. Z Jego inicjatywy powstały świetlice środowiskowe w gminie Jaworzyna Śląska. Do 1999 roku ksiądz prałat uczył dzieci w Szkole Podstawowej w Starym Jaworowie. Za jego kadencji chrzest przyjęło 139 osób, do I-szej Komunii przystąpiło 411 dzieci, Sakrament Bierzmowania przyjęły 384 osoby, a Sakrament Małżeństwa zawarło 139 par. Przez cały rok w każdy I-szy piątek miesiąca ksiądz prałat odwiedzał chorych w parafii, służąc sakramentami świętymi oraz pomocą i dobrym słowem. Na pewno zostanie w pamięci wielu, wielu ludzi.

(UG Jaworzyna Śląska)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group