Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 732
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Znamy starostów

Sobota, 30 lipca 2022, 11:08
Aktualizacja: 13:08
Autor: red
Gmina Świdnica: Znamy starostów
Fot. organizatorzy
Na miesiąc przed gminnym Świętem Plonów przedstawiamy Starostę i Starościnę Dożynek Gminnych, które w tym roku odbędą się w niedzielę, 28 sierpnia w Opoczce.

MIKA MARIUSZ

Urodził się w 1961 roku. Od siódmego roku życia jest mieszkańcem Opoczki. W latach 1979 – 1981 uczył się w zespole Szkół Rolniczych w Mokrzeszowie, który ukończył z tytułem technika – ogrodnika.

Zainteresowanie rolnictwem przejął wychowując się przez pierwsze siedem lat życia na gospodarstwie swojego dziadka w Grodziszczu. Drugim źródłem tych zainteresowań były niewątpliwie geny odziedziczone po matce – techniku – łąkarzu. W roku 1979 podjął pracę w Zakładzie Ogrodniczym przy Spółdzielni Produkcyjnej w Kraszowicach. Pracował najpierw jako szeregowy pracownik, a po technikum jako kierownik zakładu. Od 1988 roku prowadzi indywidualne ogrodnictwo na bazie szklarni folii i namiotów, które własnoręcznie zbudował. Aktualnie podstawą upraw są warzywa: sałata, ogórki, cukinia, szczypior, a wcześniej również pomidory i rzodkiewka. Warto tu dodać, że w poszukiwaniu nowych źródeł dochodu, ale także dla doskonalenia i sprawdzenia umiejętności rolniczych, w latach 90-tych ub. w. prowadził kilkuhektarową uprawę ziół: mięty, rumianku, kozłka lekarskiego i nagietka.

Z małżonką Bożeną – również absolwentką technikum w Mokrzeszowie maja trójkę dzieci i doczekali się już trójki wnucząt. W środowisku zamieszkania ceniony i szanowany jest za swoje duże zaangażowanie społeczne i wielką uczynność dla współmieszkańców. Przez dwie kadencje był przewodniczącym Rady Sołeckiej w Opoczce. Pomimo czasochłonnej i często wyczerpującej pracy znajduje czas na realizację swojego zamiłowania do wędkowania, a także do zwierząt. Stąd też od czasów dzieciństwa towarzyszą mu hodowane gołębie i ulubiona gromadka szczekających czworonogów.

Dewiza życiowa pana Mariusza brzmi: „Jeśli ziemię pokochasz sercem całym, odpłaci ci się płodów darem niemałym”.

HRUSZOWIEC BERNADETTA

Od urodzenia mieszka w Opoczce. Jest absolwentką Studium Nauczycielskiego w Świdnicy i pracuje jako nauczyciel w jednym ze świdnickich przedszkoli. Praca z dziećmi sprawia jej ogromna satysfakcje i codziennie przynosi nowe doświadczenia.

Razem z mężem Tadeuszem prowadzą gospodarstwo rolne, które specjalizuje się w uprawie ziemniaka oraz innych warzyw, takich jak ogórki i pomidory. Posiadają również sad, w którym pielęgnują wiele różnych odmian drzew i krzewów owocowych. Szczęśliwa mama trójki dzieci: córki Agaty i dwóch synów – Jacka i Wojtka.

Gospodarstwo rolne otrzymali od rodziców pani Bernadetty i to właśnie oni zaszczepili w niej szacunek do ziemi. Ich gospodarstwo rolne zostało wytypowane i pięciokrotnie brało udział w Ogólnopolskim Konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (ostatnio w 2021 roku). W 2013 roku otrzymali odznakę honorową „ Zasłużony dla rolnictwa”.

Pani Bernadetta lubi kwiaty, w wolnych chwilach chętnie sięga po książkę. Podróże, piesze wędrówki i zwiedzanie nowych miejsc są dla niej najlepszą formą relaksu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group