Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 947
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Zosia Brzozowiec laureatką głównej nagrody w dolnośląskim konkursie ,,Niezwykłe Dolnoślązaczki”

Środa, 14 listopada 2018, 9:03
Aktualizacja: 12:11
Autor: red
Świdnica: Zosia Brzozowiec laureatką głównej nagrody w dolnośląskim konkursie ,,Niezwykłe Dolnoślązaczki”
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
Konkurs ,,Niezwykłe Dolnoślązaczki” ,przeznaczony dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i młodzieży szkół ponadpodstawowych z województwa dolnośląskiego, został ogłoszony z okazji Jubileuszu 100–lecia uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych, a także w związku z ustanowieniem przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego roku 2018 „Dolnośląskim Rokiem Praw Kobiet”.

Jego celem było pogłębienie świadomości społecznej na temat praworządności, idei równości płci w państwie demokratycznym, roli kobiet w historii świata i regionu, poprzez ukazanie sylwetek nieprzeciętnych mieszkanek Dolnego Śląska. Poprzez przywołanie przykładów twórczych, mądrych kobiet organizatorzy chcieli pokazać, że historia ma nie tylko męską twarz, ale że tworzyły ją również kobiety, a ich postaci są dobrymi wzorami dla kobiet i dziewcząt żyjących obecnie. Mają dać im siłę do działania i aktywności w sferze publicznej.

Organizatorami konkursu ,,Niezwykłe Dolnoślązaczki” są: Wydział Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, we współpracy ze Stowarzyszeniem Dolnośląski Kongres Kobiet oraz Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej we Wrocławiu, które jest fundatorem nagród dla laureatek i laureatów. Patronat honorowy nad konkursem objął Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego, a patronat medialny - Gazeta Wyborcza Wrocław.

Konkurs przebiegał w dwóch konkurencjach: na plakat i reportaż, poświęcony wybranej mieszkance Dolnego Śląska, osobie historycznej lub żyjącej współcześnie, która swoimi działaniami przyczyniła się lub przyczynia, do pozytywnych zmian na terenie Dolnego Śląska, Polski, a nawet całego świata.

Zosia, nasza humanistka z klasy 1a, stworzyła reportaż o księżnej Mariannie Orańskiej, która zapisała się w historii Dolnego Śląska bardzo racjonalną i skuteczną działalnością ekonomiczną. Była odważną kobietą, łamiącą stereotypy i na wskroś nowoczesną. W pamięci poddanych pozostała jako Dobra Pani i utrwalona została w wielu nazwach miejscowych w okolicach Masywu Śnieżnika, patronuje również szkołom i urzędom, o czym Zosia przypomina w swoim tekście, który czyta się jednym tchem. Autorka została uhonorowana główną nagrodą w swojej kategorii wiekowej. Warto nadmienić, że jury przyznało jedyną nagrodę, więc jest ona tym cenniejsza.

Warto nadmienić, że w kategorii „plakatu” wzięła udział Julia Gajek, która przedstawiła w formie graficznej wspomnienie o księżnej Daisy.

Laureaci zostaną nagrodzeni 16 listopada 2018 r. podczas konferencji ,,Wolność wyboru kobiet. Jak uczyć o równości. Konferencja jubileuszowa na 100-lecie praw wyborczych Polek ‘‘, która odbędzie się na Uniwersytecie Wrocławskim. Honorowym gościem konferencji będzie dr Adam Bodnar Rzecznik Praw Obywatelskich, który objął konferencję swoim honorowym patronatem.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group