Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 967
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Zostań dawcą szpiku – akcja DKMS w Świebodzicach

Piątek, 8 maja 2015, 12:02
Aktualizacja: 13:02
Autor: red.
Świdnica: Zostań dawcą szpiku – akcja DKMS w Świebodzicach
Fot. UM Świebodzice
Co godzinę w Polsce ktoś dowiaduje się o strasznej diagnozie: białaczka czyli nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego. Takim dawcą może zostać każdy – wystarczy zarejestrować się w bazie danych dawców.

Będzie ku temu okazja 9 maja - Fundacja DKMS i Centrum Rozwoju Funaberia w Świebodzicach organizują Dzień Dawcy Szpiku. Zapraszamy o godz. 10:00 do Rynku. By zostać dawcą, należy zabrać ze sobą dokument z numerem PESEL.
Rejestracja trwa kilka minut, polega na przeprowadzeniu wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

W Polsce zarejestrowanych jest ponad 770 tysięcy dawców komórek macierzystych, z czego w bazie Fundacji DKMS Polska ponad 680 tysięcy osób. Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 5,2 miliona potencjalnych dawców.
Mimo to poszukiwanie bliźniaka genetycznego jest bardzo trudne, jak szukanie igły w stogu siana. Dla wielu pacjentów wciąż nie można znaleźć osoby, która mogłaby uratować ich życie. Jednak każda kolejna rejestracja zwiększa czyjeś szanse.

Dlatego warto zarejestrować się i zostać dawcą.

(Agnieszka Bielawska-Pękala)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group