Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 478
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: "Zostaw samochód, poruszaj się rowerem"

Środa, 24 kwietnia 2019, 15:20
Autor: red
Strzegom: "Zostaw samochód, poruszaj się rowerem"
Fot. organizatorzy
Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy Strzegom do wzięcia udziału w akcji "Zostaw samochód, poruszaj się rowerem". Do pracy, szkoły a szczególnie na obiekty sportowe OSiR starajmy się przyjeżdżać rowerami. Zainwestujmy w swoje zdrowie i w czyste powietrze.

Przysyłajcie na adres rower@osir.strzegom.pl swoje zdjęcia, na których będą przedstawiane wasze rowery, dojazdy do pracy, stojaki na rowery (najlepiej zapełnione do ostatniego miejsca, a może nowo - dostawione ze względu na naszą akcję) i inne świadczące o popularyzacji jazdy na rowerze. Wasze zdjęcia będziemy prezentować na stronach internetowych OSiR i www.strzegom.pl

Wiele naukowych opracowań dowodzi, że ludzie regularnie jeżdżący na rowerze mają mniejsze skłonności do otyłości, cukrzycy, udarów, chorób serca i różnych rodzajów raka. Rowerzyści nie tylko zyskują kilka lat życia, ale mają też większe szanse pozostać mobilnymi i niezależnymi w podeszłym wieku, czy uniknąć demencji. U ludzi, którzy jeździli do pracy rowerem, istnieje o 40% mniejsze ryzyko zgonu w czasie 15 lat badania niż pozostałych. Kolarstwo znacznie poprawia kondycję układu sercowo-naczyniowego.

Inne badanie, opublikowane w 2016 r. przez Uniwersytet Południowej Danii, wykazało, że jazda na rowerze nawet w stosunkowo małym wymiarze czasu może znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia schorzeń serca. Naukowcy przez 20 lat monitorowali 50 tys. osób w wieku od 50 do 65 lat. Ci, którzy jeździli rowerem przynajmniej dziewięćdziesiąt minut tygodniowo, byli o 24% mniej narażeni na dusznicę bolesną i zawał serca w danym czasie. Przy jeździe rowerem zaledwie pół godziny tygodniowo ryzyko spadało o 16%.

W 2000 r. ten sam uniwersytet zbadał efekty dojeżdżania rowerem do miejsca pracy lub nauki. Badacze przyglądali się życiu 30 tys. mieszkańców Kopenhagi w różnym wieku średnio przez okres 15 lat. Okazało się, że u ludzi jeżdżących do pracy rowerem ryzyko, że umrą w trakcie okresu badania, było o 40% niższe (nawet po wzięciu pod uwagę wpływu czynników - typu poziom aktywności sportowej niezwiązanej z transportem).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group