Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 991
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: ZS w Strzegomiu finiszuje w projekcie „Nasz Świat"

Czwartek, 9 czerwca 2016, 10:30
Autor: red
Strzegom: ZS w Strzegomiu finiszuje w projekcie „Nasz Świat"
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
Dzięki Fundacji "Centrum im. profesora Bronisława Geremka" we współpracy z „Fundacją Orange”, w bieżącym roku szkolnym młodzież z Zespołu Szkół w Strzegomiu już po raz trzeci bierze udział w projekcie pn. „Nasz Świat”.

Obecnie to już końcówka programu. Zakończył się drugi etap (marzec-maj) ośmiu spotkań online w formie videokonferencji, na których trzyosobowy zespół w składzie: Urszula Kowalak, Emilia Stempin oraz Dominik Baumel pod opieką Renaty Dziurli spotykał się w Pracowni Orange, mieszczącej się w Zespole Szkół w Strzegomiu.

Celem spotkań było rozwijanie zainteresowań edukacją globalną współczesnego świata. Prowadzący - Robert Łuczak z Warszawy, zdalnie moderował spotkania. Poruszane były m. in. tematy: współzależności globalnych, problemów „Globalnego Południa i Globalnej Północy”, wyborów konsumenckich czy sprawiedliwego handlu. Za pośrednictwem Internetu, z Pracowni Orange drużyna Zespołu Szkół w Strzegomiu łączyła się z pozostałymi grupami z Polski. Oprócz spotkań online przygotowany został moduł e-learningowy, w którym są dostępne wszystkie materiały. Do tej pory, w ramach projektu, odbyły się również dwa spotkania "stacjonarne" w Warszawie: pierwsze w dniach 24-25 października 2015 roku oraz w dniach 9-10 stycznia 2016 r. Ten drugi zjazd był także poświęcony "edukacji globalnej". Na warsztatach dla młodzieży i osobno dla nauczycieli były poruszane tematy: Kraje „trzeciego świata”, kraje rozwijające się, kraje globalnego Południa oraz kraje tropikalne i egzotyczne", "Co to znaczy „granica absolutnego ubóstwa? czyli 1,25 USD dziennie?", "Co to jest rozwój?", "Wskaźnik rozwoju społecznego (HDI) w 2013 r".

W styczniu niespodzianką było spotkanie z Pawłem Cywińskim - orientalistą, kulturoznawcą i podróżnikiem, absolwentem Studiów o Krajach Rozwijających się i Stosunków Międzykulturowych Azji i Afryki, obecnie, publicystą oraz redaktorem działu "Poza Europą" w Magazynie Kontakt. Jego zainteresowania ogniskują się wokół ideologii turystyki, neokolonializmu turystycznego, świata arabskiego, islamu, tematyki postkolonialnej oraz problematyki państw nieuznanych i upadłych. Już tradycyjnie uczniowie byli w teatrze - tym razem w teatrze „Stara Prochownia” na spektaklu „Święto Wiosny, Święta Wojna”. Jak zwykle wrażeń z wyjazdu przywieźli mnóstwo.

Podsumowaniem projektu będzie ostatnie stacjonarne spotkanie w czerwcu 2016 roku, w Fundacji "Centrum im. Profesora Bronisława Geremka" w Warszawie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group