Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 825
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Zwiedzanie z bohaterami

Środa, 12 sierpnia 2020, 17:29
Aktualizacja: Czwartek, 13 sierpnia 2020, 8:31
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Zwiedzanie z bohaterami
Fot. użyczone
Muzeum Kolejnictwa na Śląsku serdecznie zaprasza 15 i 16 sierpnia 2020 roku na zwiedzanie w towarzystwie wszystkich bohaterów bajki Tomek i Przyjaciele do autentycznej zabytkowej parowozowni.

Dla najmłodszych zostaną przygotowane Stacje kolejowe do zaliczenia:

Stacja nr 1 – na tej stacji dzieci poznają zasady bezpieczeństwa na drodze i przejściu kolejowym, znaki drogowe, zasady korzystania z kolejowego rozkładu jazdy

Stacja nr 2 - to stacja, na której dzieci pomalują kredą prawdziwy parowóz i zamienią go w bajkową postać

Stacja nr 3 - restauracja w wagonie Wars serwuje menu dla dzieci.

Stacja nr 4 – na tej stacji stanie fotobudka w której każdy będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Stacja nr 5 - warsztaty artystyczne

Stacja nr 6 - Parowozownia w miniaturze - zwiedzanie makiet kolejowych

Stacja nr 7 - balony

Stacja nr 8 - przejażdżki parowozem TKt48 oraz wagonem osobowym

Na terenie historycznej lokomotywowni w Jaworzynie Śląskiej w 2004 roku rozpoczęło działalność Muzeum Kolejnictwa na Śląsku. Jego zadaniem jest ocalenie zabytkowego taboru i innych zabytków techniki, a także popularyzacja wiedzy o kolejnictwie. Jaworzyna Śląska to miasto, które powstało w związku z budową trasy kolejowej Wrocław-Świebodzice w 1843 roku, a później rozwijało się wraz z rozbudową kolei. Wizyta w muzeum jest obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy kochają parowozy – popularne „ciuchcie". W parowozowni urządzono różnorodne wystawy związane z historią kolejnictwa i techniki. Zobaczymy na nich zabytkowy tabor normalnotorowy produkowany od 1890 roku do lat 70-tych XX wieku. W zbiorach muzeum znajduje się 40 lokomotyw parowych, spalinowych i elektrycznych, 50 wagonów oraz innych pojazdów specjalistycznych. Wszystkie prezentowane są na torach, których łączna długość wynosi 2 km. Oprócz taboru na wystawach można zobaczyć maszyny i urządzenia przemysłowe, makietę kolejową, oraz wystawę obrazującą przesiedlenia Polaków po II wojnie światowej. Przejazdy trasą kolejową wiodącą po najważniejszych częściach Muzeum umożliwia zapoznanie się z funkcjonowaniem dawnej parowozowni. Prowadzony przez zabytkową lokomotywę z naszej kolekcji zestaw wagonów pokonuje trasę w ok. 30 min, prezentując po drodze ważne dla historii techniki kolejowej obiekty – kanał oczystkowy, dźwig bramowy, budynki piaskowni i olejarni, żuraw wodny, dźwig węglowy oraz zapadnię kolejową. W przejeździe grupie towarzyszy Przewodnik, który w kompetentny i przystępny sposób opowiada o poszczególnych urządzeniach, a także – dba o bezpieczeństwo podróżnych. Przejazd realizowany jest przez parowóz i wagon letni.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group