Sobota, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 950
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: „Żywa lekcja historii”– o tym trzeba pamiętać!

Środa, 5 grudnia 2012, 12:05
Aktualizacja: 12:06
Autor: red.
Świdnica: „Żywa lekcja historii”– o tym trzeba pamiętać!
Fot. użyczone
Niezwykłe spotkanie miało miejsce w Szkole Podstawowej nr 315 w Świdnicy, gdy na lekcji wychowawczej w klasie VIb spotkały się trzy pokolenia: jedno z czasów pierwszej masowej i ostatniej wywózki Polaków na Syberię po napaści Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939, a dwa żyjące w okresie pokoju.

Panie Hermina Słowińska i Janina Graszczuk ze Świdnickiego Koła Związku Sybiraków ciekawie opowiadały uczniom i nauczycielom o życiu na „nieludzkiej ziemi”, jakim okazała się odległa Syberia. Najpierw o wyrzuceniu w nocy z domu, później wielotygodniowej, męczącej podróży w towarowych wagonach do miejsca wysiedlenia, przeraźliwym czterdziestopniowym mrozie, wszechobecnym robactwie, głodzie, ciężkiej, wyczerpującej pracy oraz codziennej walce o przetrwanie. Mówiły także o drobnych radościach, gdy tamtejsza ludność okazywała serce przybyłym Polakom. Szczegółowo wyjaśniały sposób zbudowania ziemianki z gliny i trawy, czasami z dodatkiem łajna bydlęcego, utrzymania higieny osobistej bez proszku i mydła. W trakcie spotkania pojawiły się łzy wzruszenia.

- O historii zawartej w ludzkiej pamięci tych Polaków, którzy przeżyli czas łagrów i wywózek, należy pamiętać, bo szybko odchodzą - powiedziała na zakończenie Irena Jabłońska, inicjatorka spotkania.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group