Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 1056
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Dobromierz: 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w gminie Dobromierz

Niedziela, 4 listopada 2018, 9:59
Autor: red
Gmina Dobromierz: 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w gminie Dobromierz
Fot. organizatorzy
Narodowe Święto Niepodległości jest w Polsce najważniejszym świętem państwowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Doprowadziła do tego współpraca różnych ugrupowań patriotycznych, odwaga polskich żołnierzy, a także sprzyjająca Polakom sytuacja międzynarodowa.

W latach 1772-1795 Austria, Prusy i Rosja dokonały rozbioru Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Polacy podejmowali wiele prób odzyskania własnej państwowości, począwszy od koalicji z Napoleonem, aż po powstania listopadowe czy styczniowe. Dopiero podczas I wojny światowej doszło do sprzyjającej dla nas sytuacji. Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Ogromną rolę w jej odzyskaniu odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.

Tegoroczne gminne uroczystości związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się w niedzielę, 11 listopada. O godz. 13.30 w Kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Dobromierzu odprawiona zostanie Msza Św. w intencji Ojczyzny. Następnie zaplanowano uroczyste odsłonięcie rzeźby upamiętniającej stulecie odzyskania niepodległości, która znajduje się na placu przed Urzędem Gminy Dobromierz.

O godzinie 15.00 rozpocznie się akademia patriotyczna w hali sportowej w Dobromierzu. Prezentację programu artystycznego powierzono uczniom ze Szkoły Podstawowej w Dobromierzu. Listopadowa uroczystość będzie także doskonałym momentem do wręczenia medali przyznanych przez Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie. Podczas uroczystości goście wysłuchają również wiązanki pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca ,,Wałbrzych”.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group