Sobota, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 638
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marcinowice: 100–latka z Marcinowic

Czwartek, 6 października 2016, 13:44
Autor: red
Marcinowice: 100–latka z Marcinowic
Fot. UG Marcinowice
We wtorek 4 października swoje 100 urodziny świętowała mieszkanka Marcinowic pani Władysława Tracka. Ten wyjątkowy dzień, jubilatka spędziła w gronie rodziny i przybyłych gości.

Pani Władysława Tracka z domu Jeżewska, urodziła się 4 października 1916 r. w Grabionnej, Powiat Wyżysk. Mieszkała z rodzicami i rodzeństwem w Łabiszynie.

W okresie okupacji wzięła potajemny ślub z Franciszkiem Trackim. Ksiądz udzielający im ślubu musiał emigrować i dopiero po wojnie 10 czerwca 1946 r., kiedy proboszcz wrócił, udzielił im ponownie ślubu już w kościele.

W latach 1939-1946 r. pracowała w Łabiszynie w gospodarstwie ogrodniczym przejętym przez Niemców, gdzie zarządcą był jej ojciec – przed wojną właściciel gospodarstwa. Pracowała później, jako pomoc domowa u niemieckiego pastora, który miał chorą żonę i 7 dzieci. Była bardzo dobrą gospodynią i wzorowo opiekowała się swoimi dziećmi oraz dziećmi rodziny niemieckiej.

Zimą 1946 r. wyjechała z dwójką dzieci na wyzwolone ziemie zachodnie do Jeleniej Góry, gdzie pół roku wcześniej jej mąż Franciszek Tracki przyjechał do pracy w piekarni parowej.

Pani Władysława całe życie była wspaniałą gospodynią domową.

W Jeleniej Górze mieszkała do 2006 r., a następnie z uwagi na wiek i stan zdrowia przeprowadziła się do Marcinowic do swojej córki Jolanty Jurkowskiej, gdzie mieszka do dziś.

Pani Władysława urodziła 7 dzieci (5 córek i dwóch synów), ma 13 wnuków, 20 prawnuków i 1 praprawnuka, który niedługo skończy roczek.

W tym szczególnym dniu panią Władysławę odwiedziło wielu gości a wśród nich wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski, proboszcz parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Wawrzyńca w Śmiałowicach ks. Marian Lewandowski, sekretarz gminy Marcinowice Alicja Synowska, kierownik ZUS w Świdnicy Dorota Kamińska, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Marcinowice Teresa Michalak, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Spraw Społecznych gminy Marcinowice Anna Cajzner-Michnik, radny Marcinowic Janusz Poznański oraz lekarz NZOZ w Marcinowicach p. Danuta Łydźba.

Na ręce jubilatki wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski złożył list gratulacyjny, wręczył bukiet kwiatów i pamiątkowy obraz oraz życzył zdrowia i kolejnych długich lat życia, odczytał i wręczył również listy gratulacyjne przesłane od Premier Beaty Szydło i Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka. List gratulacyjny z okazji setnych urodzin przesłał jubilatce także biskup świdnicki prof dr hab. Ignacy Dec, którego treść odczytała córka pani Władysławy, Jolanta Jurkowska. Pani Władysława nie kryła wzruszenia i radości z odwiedzin i powinszowań.

Od wszystkich gości jubilatka otrzymała mnóstwo życzeń, kwiatów i prezentów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group