Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 649
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: 1989–2019. Szacunek. Dialog. Porozumienie. Jubileusz w Krzyżowej

Środa, 20 lutego 2019, 7:58
Aktualizacja: 9:00
Autor: red
Krzyżowa: 1989–2019. Szacunek. Dialog. Porozumienie. Jubileusz w Krzyżowej
Fot. organizatorzy
Rok 2019 będzie dla nas, w Krzyżowej, wyjątkowym czasem. Czasem, gdy wrócimy do naszych, fundacyjnych początków, ważnych wydarzeń, a przede wszystkim do ludzi, którzy odkryli Krzyżową i zamarzyli, aby utworzyć tu miejsce międzynarodowych spotkań.

Pamiętając o swoich korzeniach, o ludziach, którzy tworzyli naszą organizację i wydarzeniach, które ją kształtowały, chcemy poświęcić rok 2019 na głęboką refleksję nad tym, czego z przeszłości możemy się nauczyć i jak budować przyszłość opartą na szacunku, dialogu i porozumieniu. To właśnie te trzy hasła będą nam towarzyszyć w tym okresie, wyznaczając kierunek naszych działań, ale również podkreślając jakie wartości były zawsze ważne dla Krzyżowej.
- Szacunek, dialog i porozumienie to wartości, które towarzyszą nam od początku, a ich znaczenie podkreśla Misja i Wizja Fundacji. To nasz kapitał i dziedzictwo, ale i cel, do którego dążymy niezmiennie od 30 lat – podkreśla dr Robert Żurek, dyrektor zarządzający Fundacji „Krzyżowa".

- To wierność właśnie tym wartościom pozwala nam tworzyć miejsce, w którym poznają się ludzie z różnych krajów, o odmiennych doświadczeniach, kompetencjach, zdolnościach, poglądach, przedstawiciele wielu warstw społecznych, w różnym wieku, a także osoby o różnym stopniu sprawności fizycznej czy intelektualnej. To dzięki szacunkowi i otwartości na dialog Ci wszyscy ludzie chcą tu przyjeżdżać, poznawać się oraz pokonywać uprzedzenia i stereotypy – dodaje Robert Żurek.

W tym roku przypada 30. rocznica konferencji „Chrześcijanin w społeczeństwie", która odbyła się na początku czerwca 1989 r. we Wrocławiu. To wtedy po raz pierwszy sformułowano ideę utworzenia w Krzyżowej międzynarodowego domu spotkań dla młodego pokolenia. Już kilka miesięcy później, w listopadzie, w Krzyżowej dochodzi do bardzo ważnego spotkania pierwszego niekomunistycznego premiera Polski, Tadeusza Mazowieckiego z kanclerzem Niemiec – Helmutem Kohlem. Podczas nabożeństwa szefowie rządów przekazali sobie znak pokoju i objęli się na znak pojednania. Ten gest, wykonany w wyjątkowych okolicznościach w Krzyżowej, nabrał bardzo wyrazistego znaczenia. Został zapamiętany jako milowy krok w budowaniu przyjaznych stosunków między niegdyś zwaśnionymi krajami, a wydarzenie przeszło do historii jako Msza Pojednania.

Zapraszamy Państwa na naszą stronę internetową, gdzie szerzej opisujemy rok jubileuszowy, a przede wszystkim zapowiadamy wydarzenia z nim związane. Zapraszamy również do zapoznania się z logiem jubileuszowym Fundacji „Krzyżowa", które będzie nam towarzyszyło do końca 2019 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group