Poniedziałek, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 634
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: 214 tysięcy oszczędności i białe certyfikaty dla MZEC–u

Czwartek, 27 listopada 2014, 9:18
Aktualizacja: 14:58
Autor: red.
214 tys. zł zaoszczędził Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Świdnicy dzięki kilku wykonanym zadaniom inwestycyjnym. To zaowocowało uzyskaniem tzw. białych certyfikatów, czyli świadectw potwierdzających zaoszczędzenie określonej ilości energii w wyniku realizacji inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej.

Białe certyfikaty posiadają prawa majątkowe i są przedmiotem obrotu na towarowej giełdzie energii. Obowiązek ich uzyskania narzuca przedsiębiorstwo energetycznym ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 roku o efektywności energetycznej. – Niepozyskanie świadectw wiąże się z koniecznością wniesienia przez przedsiębiorstwo opłaty zastępczej wynoszącej 1 proc. kwoty przychodu ze sprzedaży ciepła – wyjaśnia Ryszard Sobański, prezes Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej. – Opłata zastępcza jest składową ceny ciepła, czyli ma bezpośredni wpływ na wzrost ceny ciepła dla odbiorców.

Wykonane przez MZEC inwestycje, które pozwoliły mu na uzyskanie białych certyfikatów, to: wymiana izolacji sieci magistrali napowietrznej DN-600 na odcinku ponad 400 metrów, modernizacja przyłącza ciepłowniczego do Zespołu Szkół Mechanicznych, wymiana silnika i sposobu regulacji parametrów pracy pompy obiegowej PO3 z zastosowaniem falownika oraz wymiana urządzeń potrzeb własnych kotła K-2 typu WR25, tj. wymiana wentylatora wyciągu spalin oraz jego napędu o zmiennym zapotrzebowaniu mocy – silnika i układu regulacji wydajności, z zastosowaniem falowników. – Pozyskane z tego tytułu oszczędności stanowią wartość 214 tys. zł – dodaje Ryszard Sobański. – Dzięki temu, że zrealizowaliśmy te zadania, nasza ciepłownia uzyskała oszczędność energii, która wprost przekłada się na obniżenie ceny ciepła, jak również świadectwa efektywności zwalniające z opłaty zastępczej.

W efekcie, po rozstrzygnięciu przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki przetargu dotyczącego świadectw efektywności energetycznej, na liście ofert wybranych znalazły się wszystkie oferty złożone przez świdnicki MZEC.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group