Sobota, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 889
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: 25 lat Mszy Pojednania w Krzyżowej

Niedziela, 9 listopada 2014, 12:08
Aktualizacja: 17:31
Autor: red.
Krzyżowa: 25 lat Mszy Pojednania w Krzyżowej
Fot. UG Świdnica
12 listopada przypada 25. rocznica historycznego wydarzenia w Krzyżowej – Mszy Świętej Pojednania, podczas której ówczesny kanclerz Kanclerz Kohl i Premier Mazowiecki przekazali sobie znak pokoju, symbol polsko–niemieckiego pojednania.

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego od 25 lat wspiera rozwój europejskiego społeczeństwa obywatelskiego w szczególności poprzez liczne międzynarodowe projekty młodzieżowe o tematyce historycznej, społeczno-politycznej i kulturalnej.
Krzyżowa (dawniej Kreisau) jest miejscem historycznych spotkań Kręgu z Krzyżowej, grupy opozycyjnej w stosunku do narodowo-socjalistycznej dyktatury. Krzyżowa jest również miejscem polsko-niemieckiej Mszy Pojednania. Jest więc kluczowym i symbolicznym miejscem dla pojednania polsko-niemieckiego i porozumienia europejskiego.

Tegoroczne uroczystości jubileuszowe rozpoczniemy od nabożeństwa ekumenicznego, by symbolicznie w imieniu Polaków i Niemców podziękować za dar wolności i pojednania oraz modlić się w intencji pokoju oraz pojednania dla wszystkich narodów Europy. Nabożeństwu przewodniczyć będzie Arcybiskup Alfons Nossol, który przed 25 laty koncelebrował Mszę Pojednania w Krzyżowej oraz Biskup Ryszard Bogusz – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

W tym samym dniu zostanie zaprezentowana koncepcja wystawy „Odwaga i Pojednanie” poświęcona niełatwej drodze Polaków i Niemców do pojednania i partnerstwa w Europie. Wystawa ta ma nie tylko upamiętniać kolejne wydarzenia i etapy historycznych przemian, ale przede wszystkim w nowoczesnej, atrakcyjnej edukacyjnie formie, zachęcić młodych ludzi do rozmowy o historii swojej i stosunków polsko-niemieckich.
Trzecim elementem upamiętniającym wydarzenia sprzed 25 lat będzie międzynarodowa konferencja pt. „25 lat polsko-niemieckiego pojednania. Znaczenie dla Europy i przykład dla świata”.
Warsztaty młodzieżowe

W listopadzie i grudniu w ramach projektów wymian Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej realizowane będą warsztaty na temat Mszy Pojednania. W tygodniu obchodów odbędzie się polsko-niemieckie spotkanie młodzieży z uczestnikami z Korei oraz Japonii. Stronę niemiecką reprezentować będzie młodzież z miasta partnerskiego gminy Świdnica – tj. ze Szkoły im. Alfreda Delpa w Lampertheim, honorowego obywatela tego miasta i jednego z działaczy Kręgu z Krzyżowej.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group