Czwartek, 4 czerwca
Imieniny: Franciszka, Karola
Czytających: 543
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

40 tysięcy za komiks o ekologii

Wiadomości: Pszenno
Piątek, 22 czerwca 2012, 1:35
Aktualizacja: 1:36
Autor: red.
Fot. użyczone
Czy za komiks o ekologii można otrzymać 40 tys. zł? Okazuje się, że tak. Pomysł na taką formę propagowania wiedzy mieli uczniowie ze Szkoły im. M. Kopernika w Pszennie. Ich praca plastyczna o przygodach byczka TAURONA była strzałem w dziesiątkę. W efekcie szkoła w Pszennie będzie jedną z 5 placówek oświatowych jakie od przyszłego roku cieszyć się będą nową pracownią przyrody.

TAURON Ekoenergia zajmuje się wytwarzaniem energii elektrycznej z wody i wiatru. Spółka eksploatuje 35 elektrowni wodnych o łącznej mocy zainstalowanej 125, 739 MW i farmę wiatrową o mocy 30,75 MW. Elektrownie te położone są w województwach: dolnośląskim, opolskim i małopolskim. W gminie Świdnica elektrownia wodna usytuowana jest w Lubachowie na rzece Bystrzyca. Jest to przepływowa elektrownia wodna o mocy 0,465MW.

Sala Przyrody TAURON Ekoenergia” to autorska akcja społeczna adresowana do szkół podstawowych, z terenu działania TAURON Ekoenergii. Akcja ma formę konkursu. W roku szkolnym 2011/2012 uczniowie walczyli o pięć równorzędnych nagród w wysokości 40.000 zł każda. Nagroda, zgodnie z regulaminem, jest nagrodą celową z przeznaczeniem na zorganizowanie (tzn. remont i wyposażenie) sali dydaktycznej do nauki przyrody pod nazwą „Sala Przyrody TAURON Ekoenergia”. Do udziału w konkursie mogły przystąpić szkoły podstawowe znajdujące się w tych miastach lub gminach, w których TAURON Ekoenergia posiada elektrownie wodne lub wiatrowe.

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Pszennie zgłosiła się do drugiej edycji akcji. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu było hasło: „TAURONEK poznaje świat elektrowni wodnych i wiatrowych”. Tym razem była to praca polegająca na opracowaniu komiksu w formie plastycznej lub cyfrowej o przygodach byczka TAURONKA i złożenie pracy do 25 maja 2012 roku.

Koordynatorem konkursu na terenie szkoły została Anna Dolińska, która wraz z uczniami pracowała nad wykonaniem komiksu. Rysunki i układ graficzny opracował uczeń klasy VI a Mateusz Szarwaryn, zdjęcia elektrowni wodnej w Lubachowie, tamy w Zagórzu, szkoły oraz innych miejsc niezbędnych do wykonania tła poszczególnych scen wykonała uczennica klasy VI a Martyna Stupecka, teksty wypowiadane przez postacie ułożyli uczniowie klasy IV b pod kierunkiem Janiny Wąsowicz. W efekcie szkoła wygrała jako jedna z pięciu szkół i od września 2012 roku cieszyć się będzie nową pracownią przyrodniczą.

Nowoczesna sala przyrody jest już w Szkole Podstawowej im. L. Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym. Była to główna nagroda w konkursie TAURON EKOENERGIA o wartości 40.000 zł jaką w ubiegłym roku wygrali uczniowie, opracowując EkoDekalog w formie ulotki. Zwierał on 10 podstawowych zasad oszczędzania energii, które pozwqlają zaoszczędzić pieniądze i ograniczyć emisję CO2. Uczniowie zorganizowali także zbiórkę zużytego sprzętu RTV-AGD, baterii, płyt CD, a także opakowań typu PET. Oprócz nowoczesnej Sali Przyrody placówka w Witoszowie otrzymała honorowy tytuł:" SZKOŁA NATURALNIE NAJLEPSZA".

(Janusz Waligóra, rzecznik Prasowy Urzędu Gminy Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group