Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 912
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: 65 lat Koła Łowieckiego " Jeleń" w Strzegomiu

Niedziela, 16 czerwca 2013, 14:00
Aktualizacja: 14:01
Autor: red.
Strzegom: 65 lat Koła Łowieckiego " Jeleń" w Strzegomiu
Fot. UM Strzegom
Koło Łowieckie " Jeleń" w Strzegomiu zostało założone w 1948 roku, a jubileusz 65 – lecia zbiegł się z 90. rocznicą powstania Polskiego Związku Łowieckiego.

Założycielami koła w 1948 r. byli E. Biereśniewicz, R. Falenta, K. Jankiewicz, F. Kolasiński, Z. Krance, W. Michałlko, M. Szlachetka, S. Szamauda, T. Szeląg, E. Ślipko, F. Wałecki i Z. Witkowski.

Obecnie koło Jeleń w Strzegomiu dzierżawi trzy obwody łowieckie, położone w okolicach Strzegomia i Lądka Zdrój. Najbardziej atrakcyjnym, zarówno pod względem krajobrazowym jak i łowieckim, a jednocześnie najtrudniejszym do prowadzenia gospodarki łowieckiej, jest zasobny w zwierzynę grubą obwód łowiecki nr 370 w Nadleśnictwie Lądek Zdrój. W tym obwodzie występują: jelenie, dziki, sarny, lisy, jenoty, łasicowate, jarząbki, słonki i cietrzewie. Obecnie w skład Zarządu Koła Łowieckiego " Jeleń" w Strzegomiu wchodzą: prezes -Jarosław Żyłka, skarbnik - Kamil Pakla, łowczy -Jan Zawadzki i podłowczy - Antoni Zawadzki. Koło liczy 48 członków i 2 stażystów. Koło posiada swój sztandar jako symbol prawości i godności łowieckiej.

Uroczystości 65 - lecia, które odbyły się 9 czerwca br. w Strzegomiu, zainaugurowała msza św. w Bazylice Mniejszej z pełną oprawą i ceremoniałem myśliwskim, który wzbogaciły poczty sztandarowe i zespół hejnalistów. Solista zespołu hejnalistów zaśpiewał dwie piosenki myśliwskie, w tym jedną na cześć św. Huberta, patrona myśliwych. Złożono także kwiaty na grobie Honorowego Członka Koła Łowieckiego " Jeleń" w Strzegomiu, śp. ks. Prałata Stanisława Siwca.

Społeczność myśliwska, jako jedna z nielicznych, kultywuje stare zwyczaje poprzez gwarę myśliwską i unikalną kuchnię. Przez szacunek składany przyrodzie szanuje również siebie i swoich bliskich, przyjmując zasadę nadrzędności ochrony i hodowli zwierząt łownych nad ich pozyskaniem.

Często myśliwi życzą udanych łowów, wypowiadając słowa: "Niech Ci św. Hubert darzy", a o zmarłych kolegach myśliwych mówią, że odeszli do krain wiecznych łowów i -"Niech im knieja pięknie szumi'.

(UM Strzegom)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group