Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 881
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Poniedziałek, 4 sierpnia 2014, 16:36
Aktualizacja: 16:39
Autor: red.
Świdnica: 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Fot. Starostwo Powiatowe
Malowanie murala, wystawa sprzętu wojskowego z Muzeum Broni i Militariów a na koniec wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. Tak świdniczanie i mieszkańcy powiatu uczcili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

W piątek, od godziny 14.00, w Świdnickim Rynku można było osobiście porozmawiać z uczestnikami tamtych wydarzeń, zaznajomić się z materiałami prasowymi dotyczącymi powstania oraz podziwiać dzieło młodych świdnickich artystów, którzy malując patriotyczny mural chcieli uczcić pamięć poległych w powstaniu, niejednokrotnie ich rówieśników. Takie rocznice skłaniają do zadumy i refleksji nad historią naszej Ojczyzny. Dzisiaj chcemy oddać cześć poległym, którzy po latach życia pod okupację chcieli osobiście wywalczyć wolność dla swojej Ojczyzny – mówiła Wicestarosta Świdnicki Alicja Synowska.

O godzinie 20.00, na dziedzińcu przy Wieży Ratuszowej, odbyło się wspólne śpiewanie pieśni powstańczych, na które licznie przybyli mieszkańcy Świdnicy i okolic. Spotkanie otworzyli uczestnicy tamtych wydarzeń, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK odział w Świdnicy Tadeusz Łyżwa oraz Bogdan Zdrojewski Prezes Związku Inwalidów Wojennych w Świdnicy, którzy w krótkich słowach opowiedzieli o swoich osobistych doświadczeniach powstańczych. Dzisiaj nie zebraliśmy się tutaj aby dyskutować nad tym czy decyzja o wybuchu powstania była słuszna czy nie. Dzisiaj chcielibyśmy wspólnym śpiewem uczcić pamięć o bohaterach tamtych dni, zwłaszcza tych którzy polegli w walce. Niech nasz wspólny śpiew przypomni nam o tamtych tragicznych chwilach – tak przywitał przybyłych na spotkanie organizator całego przedsięwzięcia Radny Miejski Tadeusz Grabowski.

Organizatorami obchodów byli: Radny Miejski Tadeusz Grabowski, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Urząd Miejski w Świdnicy, Urząd Gminy w Świdnicy, Młodzieżowy Dom Kultury, Świdnicki Ośrodek Kultury, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Muzeum Broni i Militariów oraz Związki Kombatanckie i Żołnierskie Ziemi Świdnickiej.

(Piotr Dębek)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group