Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 512
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: 9,2% przebadanych w powiecie świdnickim ma wyniki niezgodne z normami

Piątek, 14 czerwca 2013, 11:29
Aktualizacja: 11:30
Autor: red.
Świdnica: 9,2% przebadanych w powiecie świdnickim ma wyniki niezgodne z normami
Fot. użyczone
Wyniki 35 wśród przebadanych 379 pacjentów w ramach akcji NEFROTEST w Świdnicy odbiegają od normy. Może to oznaczać, że u tych pacjentów rozwija się choroba nerek. Zostali oni skierowani na dalszą diagnostykę. Dzięki akcjom NEFROTEST, organizowanym przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z lokalnym partnerem, którym w powiecie świdnickim jest Centrum Dializ Fresenius w Świdnicy, możliwe jest wykrycie chorób nerek we wczesnych stadiach, co przekłada się na zmniejszenie liczby osób dializowanych w Polsce.

Podczas kampanii NEFROTEST w Świdnicy, personel laboratorium Diagnostyka z Wałbrzycha badał próbki krwi pod kątem poziomu kreatyniny z eGFR. „Kiedy jeden z tych dwóch wskaźników, kreatynina lub eGFR odbiega od normy, może to oznaczać problem z nerkami. Krew nie jest przez nie odpowiednio czyszczona z toksyn, co prowadzi do powolnego zatruwania całego organizmu. Oczywiście oprócz tych podstawowych badań potrzebny jest też szczegółowy wywiad z pacjentem, by przekonać się czy jest on w grupie podwyższonego ryzyka i ewentualnie skierować na dalsze, specjalistyczna badania” - tłumaczy dr n. med. Ewa Trafidło dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Świdnicy. Osoby z grupy podwyższonego ryzyka to te cierpiące na cukrzycę, choroby krążenia, nadciśnienie, mające w rodzinie kogoś chorującego na nerki czy po 60 roku życia, czyli te do których skierowana była akcja NEFROTEST w Świdnicy.

Szacunkowo, około 10 proc. polskiego społeczeństwa może cierpieć na przewlekłą chorobę nerek (PchN). W świdnickiej akcji NEFROTEST wyniki 9,2 % przebadanych odbiegały od normy. To tylko trochę poniżej statystycznych wyliczeń. „Pacjenci często trafiają na naszą stację dializ, już w bardzo zaawansowanym stadium choroby. Wynika, to z tego, że choroby nerek rozwijają się skrycie, nie dając żadnych widocznych objawów. Aby tego uniknąć należy regularnie badać swoją krew i mocz.” – mówi dr Trafidło.

Zainteresowanie akcją było ogromne. Podczas rejestracji, telefony dzwoniły bez przerwy. Łącznie testy krwi w Centrum Dializ Fresenius w Świdnicy wykonano 379 osobom. „To był bardzo ciężki, pełen pracy dzień. Jednak dzięki ogromnej determinacji całego zespołu udało nam się wszystkich przebadać” - mówi Henryk Fenik pielęgniarz oddziałowy Centrum Dializ Fresenius w Świdnicy.

Osoby, którym nie udało się zarejestrować, wciąż mają szansę na bezpłatne badania. Na terenie powiatu świdnickiego, lekarze rodzinni, parafie, apteki czy redakcje mediów patronackich otrzymali, w ramach akcji NEFROTEST, komplety skierowań na badania krwi dla osób powyżej 60-tego roku życia. Warto jednak pamiętać, że badanie to możemy wykonać na własny koszt. Nie jest ono drogie, kosztuje kilkanaście złotych i można je wykonać w dowolnym laboratorium.

Terapia narkozastępcza w Świdnicy
Centrum Dializ Fresenius, przy ulicy Leśnej 27-29, działa od 2007 roku. Stacja korzysta z 16 nowoczesnych stanowisk do hemodializy. Leczy się tu dzisiaj 83 pacjentów. Ośrodek działa na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki czemu wszystkie wykonywane zabiegi są bezpłatne dla pacjentów.

Zadbać o nerki póki czas
Akcja NEFROTEST zainaugurowała swoją działalność w 2010 roku, w Światowym Dniu Nerek (11.03.2010). Od tego czasu w ramach kampanii przebadanych zostało już ponad 14 tysięcy pacjentów w 25 polskich miastach. Organizatorzy, Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizację zrzeszającą operatorów stacji dializ w Polsce) oraz lokalny partner. Pacjenci z wynikami odbiegającymi od normy, kierowani są zawsze do dalszej diagnostyki, co pozwala skutecznie zmniejszać liczbę poważnych zachorowań na nerki.

Kampanię NEFROTEST w Świdnicy organizują Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Centrum Dializ Fresenius w Świdnicy. NEFROTEST w powiecie objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz dr hab. n. med. Magdalena Krajewska – Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii. Patronat honorowy nad akcją sprawują: Aleksander Marek Skorupa – Wojewoda Dolnośląski, Rafał Jurkowlaniec – Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Zygmunt Worsa – Starosta Powiatu Świdnickiego, Wojciech Murdzek – Prezydent Miasta Świdnica oraz Grzegorz Kloc – Dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego Latawiec w Świdnicy. Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Pani Anna Komorowska - Małżonka Prezydenta RP.

Na badaniach w Świdnicy władze samorządowe reprezentował starosta powiatu : Zygmunt Worsa.

* Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska powstała w czerwcu 2008 roku. Dziś zrzesza operatorów niemal 160 publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group