Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 644
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Absolutorium na "Tak"

Niedziela, 8 czerwca 2014, 11:52
Autor: red.
Żarów: Absolutorium na "Tak"
Fot. UM Żarów
Jedenastoma głosami "za", przy trzech "wstrzymujących" radni Rady Miejskiej Żarowa udzielili burmistrzowi Leszkowi Michalakowi absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu.

Pozytywnie na temat wykonania ubiegłorocznego budżetu gminy wypowiedziała się Komisja Rewizyjna żarowskiej Rady Miejskiej oraz Regionalna Izba Obrachunkowa. W ostateczności na sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czwartek, 5 czerwca radni udzielili burmistrzowi absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. - Realizacja dochodów i wydatków budżetu 2013 stanowi 95 procent planu, co jest bardzo dobrym wynikiem. Gmina nie posiada zobowiązań wymagalnych z tytułu kredytów i pożyczek na dzień 31.12.2013. Wskaźnik zadłużenia gminy wynosi 41 procent i nie przekroczył dopuszczalnej granicy wynikającej z ustawy o finansach publicznych. Pozyskiwano zewnętrzne środki finansowe na realizację zadań, zarówno bieżących, jak i inwestycyjnych. Realizując wszystkie zadania w 2013 roku Burmistrz Leszek Michalak rzetelnie gospodarował środkami publicznymi - mówiła podczas sesji przewodnicząca klubu "Wspólnota" radna Urszula Ganczarek.

Dochody budżetowe za 2013 rok zostały zrealizowane w wysokości 38.273.956,40 złotych. Na początku kadencji w 2010 roku dochody budżetowe zamykały się kwotą 28.801, 849 złotych. Daje to prawie 33 procentowy wzrost w porównaniu do 2013 roku. Zobowiązania gminy na koniec 2013 roku wynosiły 1.047.639,14 złotych. - Zobowiązania wymagalne gminy wynikają głównie z konieczności spłaty zobowiązań powstałych w latach ubiegłych. W stosunku do roku 2012 wysokość zapłaconych przez gminę w roku 2013 odsetek, wynikających głównie z zawartych porozumień i ostatecznych rozliczeń z kontrahentami zmniejszyła się o blisko 54 procent - tłumaczyła skarbnik gminy Renata Dawlewicz.

Jak każdego roku, gmina Żarów pozyskiwała z różnych źródeł kolejne środki zewnętrzne, które przeznaczane były na najważniejsze inwestycje. - Przed nami stoją kolejne wyzwania. Do takich z pewnością należy budowa basenu przyszkolnego, którego budowa ruszy w połowie czerwca Kolejne to inwestycje wiejskie, które wydatkowane są za zgodą mieszkańców naszych miejscowości w formie funduszu sołeckiego. W tym roku planujemy również dokończyć modernizację kolejnych dróg dojazdowych. Tym razem w Bożanowie, Kalnie, Imbramowicach i Bukowie - wyliczał burmistrz Żarowa. W ślad za wiejskimi inwestycjami, wykonane zostaną te, które służyć będą także mieszkańców miasta. - Dochód w przeliczeniu na jednego mieszkańca wzrósł o 30 procent, a Żarów znalazł się w dwudziestce najbogatszych gmin w przeliczeniu dochodów na jednego mieszkańca. Przegoniliśmy Świdnicę i wiele innych dobrze rozwijających się gmin. Taki jest obraz zamykanej kadencji. Dziś dziękuję za taką ocenę naszej wspólnej pracy - dopowiadał burmistrz Leszek Michalak.

(Magdalena Pawlik)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group