Środa, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 549
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Akademia Młodego Hakera w Zespole Szkół w Strzegomiu

Sobota, 31 marca 2018, 9:33
Aktualizacja: 12:36
Autor: red
Strzegom: Akademia Młodego Hakera w Zespole Szkół w Strzegomiu
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
W strzegomskiej Pracowni Orange odbyły się dla młodzieży warsztaty z programowania. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane i zrealizowane w ramach projektu Pracownie Orange. Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, nie wszyscy chętni mogli w nich uczestniczyć.

W trakcie bezpłatnych warsztatów młodzież poznała podstawy programowania (S4A czyli: Scratch for Arduino) z elementami elektroniki. Podczas zajęć stworzyli własną grę zręcznościową w Scratch. Jest to edukacyjny język obiektowy, stworzony, jako środek do nauczania dzieci i młodzieży podstaw programowania oraz środowisko programistyczne służące do tworzenia i uruchamiania programów w tym języku. W przyszłości umożliwi on młodzieży łatwe tworzenie interaktywnych historyjek, animacji, gier, muzyki. Programowanie odbywa się w sposób wizualny - elementy języka mają kształt puzzli, a poprzez przeciąganie mogą być one układane w określonym porządku. W ten sposób tworzy się kod przypisany określonemu obiektowi. Obiekty mogą reagować na zdarzenia zewnętrzne. Wygląd postaci przypisanych do obiektów można wybierać z zasobnika, tworzyć lub importować z zewnątrz.

Druga część zajęć obejmowała zaznajomienie się z warsztatem programowania Arduino, podczas którego uczestnicy indywidualnie tworzyli proste roboty. Arduino może być wykorzystany do tworzenia samodzielnych interaktywnych obiektów lub może być podłączony do komputera-hosta. Typowa płyta Arduino zawiera kontroler, cyfrowe
i analogowe linie wejścia/wyjścia oraz interfejs UART lub USB dla połączeń z komputerem-hostem. Komputer jest wykorzystywany do programowania kontrolera oraz do interakcji w czasie działania z Arduino.

Warsztaty poprowadził trener Akademii Młodego Hakera Krzysztof Cubulski, który wspólnie z kolegami tworzy grupę „pan Generator”. Wspólnie wykorzystują media, technologię, elektronikę oraz dźwięk spajając je z sobą, kreując własne wizje z niebanalnymi formami przestrzennymi i angażującą widza do interakcji ze stworzonym urządzeniem.

W ramach projektu Pracownia Orange otrzymała jeden zestaw elektroniczny Arduino, dzięki któremu młodzież będzie mogła ćwiczyć zdobyte umiejętności.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group