Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 770
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Akt oskarżenia w sprawie przywłaszczenia ponad 245 tysięcy złotych przez wice prezesa fundacji „Pomocna dłoń”

Niedziela, 21 grudnia 2014, 13:06
Aktualizacja: Poniedziałek, 22 grudnia 2014, 2:07
Autor: red.
Region: Akt oskarżenia w sprawie przywłaszczenia ponad 245 tysięcy złotych przez wice prezesa fundacji „Pomocna dłoń”
Fot. archiwum
Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu skierował akt oskarżenia przeciwko 49–letniemu Ryszardowi K. prowadzącemu wspólnie z żoną fundację „Pomocna dłoń” z siedzibą w Boguszowie Gorcach, zarzucając mu przywłaszczenie ponad 245.000 zł i działanie na szkodę beneficjentów fundacji.

Ryszard K. wspólnie z nieżyjącą obecnie żoną prowadzili fundację „Pomocna dłoń” z siedzibą w Boguszowie Gorcach, powołaną do niesienie pomocy, w tym materialnej chorym i niepełnosprawnym dzieciom.

Na podstawie zgromadzonych dowodów prokurator ustalił, że w okresie od jesieni 2010 do listopada 2013 roku oskarżony działając wspólnie i w porozumienia z żoną, przywłaszczył pieniądze w łącznej kwocie ponad 245.000 zł powierzonych mu przez Urząd Skarbowy w Wałbrzychu, a pochodzących z odpisu 1 procenta podatku dochodowego przekazanego przez podatników na rzecz podopiecznych fundacji, jako organizacji pożytku publicznego.

Z ustaleń śledztwa wynika, że oskarżony dopuszczał się sukcesywnego przywłaszczania pieniędzy przekazywanych co roku na rzecz 22 beneficjentów fundacji, co w konsekwencji dało podstawy do sformułowania wobec niego aż 45 zarzutów przywłaszczenia powierzonego mienia. Prokurator ustalił, że kwoty przekazane na rzecz poszczególnych podopiecznych, a zagarnięte przez oskarżonego wynosiły od kilkuset zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Oskarżony nie przyznał się do zarzuconych mu czynów. W swoich wyjaśnieniach podał, że nie zajmował się sprawami finansowymi fundacji. Nie potrafił też wyjaśnić z jakiego powodu pieniądze przekazane fundacji wpływały na jego własny rachunek bankowy.

W zakresie dotyczącym żony oskarżonego postępowanie zostało umorzone z powodu jej śmierci.

Za przywłaszczenie powierzonego mienia grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Sprawa będzie rozpoznana przez Sąd Rejonowy w Wałbrzychu.

(Prokuratura Okręgowa w Świdnicy)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group