Sobota, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 1319
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Strzegom: Aktywny powrót

Środa, 10 marca 2021, 11:12
Autor: red
Gmina Strzegom: Aktywny powrót
Fot. UM Strzegom
Najpierw szkolenie nauczycieli wychowania fizycznego, a potem możliwość uzyskania dofinansowania dla szkoły na dodatkowe zajęcia sportowe – to założenia zainaugurowanego programu „Aktywny powrót do szkoły”. Ogłoszona inicjatywa to wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Edukacji i Nauki i Akademii Wychowania Fizycznego.

„Wspólnie z Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie opracowaliśmy projekt pt. „Program wspomagający uczniów po pandemii”. Podzieliliśmy go na dwa etapy: I – Aktywny powrót do szkoły, II – Sport Klub” – wyjaśnia MEiN.

W pierwszym etapie specjaliści z warszawskiego AWF, we współpracy z Akademiami z innych miast zajmą się szkoleniem nauczycieli wychowania fizycznego ze szkół podstawowych, średnich i nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej. Łącznie w całym kraju przeprowadzą 420 sesji szkoleniowych dla nauczycieli, zarówno w trybie online, jak i stacjonarnie.

Każda z uczelni będzie miała przypisany podział terytorialny, tzn. przypisane regiony Polski, z których nauczyciele będą mogli zgłaszać się na szkolenie:

• AWF Warszawa obejmie województwa – mazowieckie oraz warmińsko-mazurskie;
• filia AWF w Białej Podlaskiej – lubelskie oraz podlaskie;
• AWFiS w Gdańsku – zachodniopomorskie, pomorskie i kujawsko-pomorskie;
• AWF Katowice – śląskie i łódzkie;
• AWF Wrocław – dolnośląskie i opolskie;
• AWF Kraków – podkarpackie, świętokrzyskie i małopolskie;
• AWF Poznań – wielkopolskie oraz lubuskie.

Na zajęciach, nauczyciele poznają m.in. metody przeciwdziałania skutkom: hipokinezji – bezczynności ruchowej, izolacji społecznej czy zdrowotnym pojawiającym się po przebyciu COVID-19. Zajęcia będą obejmowały też aspekt psychologiczny. Prowadzący opowiedzą o konsekwencjach psychicznych nauczania zdalnego, izolacji społecznej, metodach wzbudzania i utrzymywania motywacji i tworzenia motywacyjnego klimatu na zajęciach ruchowych, budowania relacji społecznych w grupie rówieśniczej czy metod pokonywania barier aktywności fizycznej. Szkolenia rozpoczną się w kwietniu i potrwają do grudnia. Nauczyciele, którzy ukończą I etap projektu, zdobędą certyfikat i będą mogli wraz ze swoją szkołą ubiegać się o pieniądze na dodatkowe zajęcia sportowe. Szkoły, które zechcą aplikować do programu otrzymają środki na organizację zajęć sportowych dla uczniów, w 20 osobowych grupach. Pozwoli to na przeprowadzenie około 300 tys. godzin zajęć. Na ten cel w 2021 r. MEiN przeznaczy blisko 42 mln zł. Projekt pt. Powrót uczniów do szkoły po pandemii jest jednym z 4 programów wsparcia uczniów, zapowiadanych przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Kolejne mają zostać zaprezentowane w najbliższym czasie. Do połowy marca przedstawione zostaną propozycje dotyczące m.in. pomocy psychologiczno-pedagogicznej i okulistycznej. W kolejnym etapie ogłoszony ma być program związany ze wsparciem w nauce i nadrabianiem zaległości wynikających z trybu nauki zdalnej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group