Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 888
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Alchemia finiszuje po raz dziesiąty

Środa, 23 czerwca 2010, 14:52
Aktualizacja: 14:54
Autor: KO
Świdnica: Alchemia finiszuje po raz dziesiąty
Fot. ŚOK
Dziś spektakl „Parady” Potockiego w wykonaniu studia aktorskiego Mimodrom z Wrocławia i pokaz „Próby” wg Schaeffera w interpretacji grupy PET–Reaktywacja oraz wręczenie nagród dla przyjaciół projektu „Alchemia teatralna”. To już dziesiąty finał przedsięwzięcia, które wzbogaca ofertę działań artystycznych w mieście.

Wszystko rozpoczęło się od PET-u, czyli Projektu Edukacji Teatralnej, którego autorami są Juliusz Chrząstowski, Halina Szymańska i Bożena Kuźma. Już dziesięć lat PET uczy świdniczan świadomego odbioru tekstów kultury. W projekcie biorą udział uczniowie zarówno podstawówek, jak i szkól gimnazjalnych i średnich. Projekt sześć lat temu otrzymał nagrodę w konkursie pod patronatem Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.

Sama Alchemia jest realizowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasta Świdnica. Dlaczego „Alchemia”? Bo – jak tłumaczą autorzy projektu – teatr może być tyglem, w którym mieszają się różne składniki: słowo, ruch, scenografia, muzyka, światło, tworząc nową, często zaskakującą wartość. W ramach projekty zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe dla młodzieży i w tej edycji po raz pierwszy dla dorosłych (z aktorstwa prowadzone przez Juliusza Chrząstowskiego, z ruchu scenicznego prowadzone przez Tomasza Dajewskiego oraz z pracy z głosem prowadzone przez Dominika Strycharskiego). Uczestnicy przygotowywali rozmaite akcje. Alchemia też uczyła – świdniczanie mogli wysłuchać wykładów o tematyce teatralnej, a także wyznań aktorów.

Dziś pierwsza część finału – o godz. 18.00 w świdnickim teatrze. Jutro dalsza część finiszu, m.in. rozstrzygnięcie konkursu na dramat teatralny. Jest on przeznaczony dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, nagroda główna to 500 zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group