Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 978
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Angażują się w sprawy gminy

Środa, 9 października 2013, 7:47
Autor: red.
Żarów: Angażują się w sprawy gminy
Fot. użyczone
Rozpędza się żarowska Młodzieżowa Rada Miejska. Minęło już trzy lata, od kiedy rozpoczęła swoje funkcjonowanie. Do tej pory nastoletni radni mają za sobą realizację wielu udanych inicjatyw i przedsięwzięć, uczestnictwo w konkursach, debatach, wykładach i uroczystościach oraz udział w prestiżowych projektach zagranicznych.

Wierzę w ideę pomysłu utworzenia Młodzieżowej Rady Miejskiej. Myślę, że mamy ciekawą wizję działania, z którą każdy mieszkaniec może się utożsamiać. Jesteśmy ekipą zgranych ludzi, którzy chcą stworzyć dobry klimat do działania – mówi Krystian Chęciek, burmistrz żarowskiej Młodzieżowej Rady Miejskiej.

Miasteczko Świętego Mikołaja, Wakacje Uśmiechu, Nocne Maratony Filmowe, Statuetki „Maciuś” to tylko niektóre udane pomysły młodych radnych, które na dobre wpisały się już do kalendarza imprez gminnych. Dziś, piętnastoosobowa grupa młodzieży uczy się, jak być dobrymi samorządowcami. Chce zajmować się sprawami, które bezpośrednio dotyczą wszystkich mieszkańców. Angażować się w życie miasta i gminy. Być na wyciągnięcie dłoni.

Liczne uroczystości, których często jesteśmy pomysłodawcami są dla nas dowodem, że warto się starać, ale również doświadczać czegoś nowego. Takimi przykładami jest nasz udział w konferencjach i warsztatach. W 2011 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w konferencji podsumowującej projekt „Rozwój mechanizmów partycypacji i rzecznictwa interesów młodzieży na Dolnym Śląsku”, podczas której została doceniona nasza działalność. Zdobyliśmy wówczas drugie miejsce na najlepiej działającą Młodzieżową Radę Miejską na Dolnym Śląsku – wspomina Krystian Chęciek. Także unijne projekty, w których uczestniczyli młodzi samorządowcy były dla nich źródłem ciekawych inspiracji. – Zagraniczne projekty to dla nas również inspiracja do działania. Wyjazd do Kowna na Litwie w 2011 roku i na Filipiny w minionym roku to kolejne kreatywne projekty. W Kownie uczestniczyliśmy w projekcie „The Twin Cities”, w której udział brało 7 europejskich państw. Podczas wyjazdu na Filipiny poznawaliśmy kulturę innych państw i wspólnie pracowaliśmy nad polityką młodzieżową. Nie zabrakło również wycieczek, wieczorów kulturalnych i naszej polskiej prezentacji. Zwieńczeniem całego projektu było wspólne wypracowanie strategii rozwoju polityki młodzieżowej. Całe przedsięwzięcie finansowane było ze środków unijnych w ramach projektu „Młodzież w działaniu” skierowanego do Dolnoślązaków – dodaje Mateusz Michalak, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Żarowie.

Żarowscy młodzieżowi radni podczas wyjazdu na Filipiny uczestniczyli w europejskim projekcie „Międzynarodowa Konwergencja Młodzieżowa na temat zatrudnienia, bezrobocia i edukacji. Jego głównym pomysłodawcą było Stowarzyszenie Semper Avanti z Wrocławia

Żarowska Młodzieżowa Rada Miejska nie tylko jest pomysłodawcą wielu uroczystości. Wspiera również akcje, które od lat organizowane są w gminie Żarów. Co roku bierze udział w Dniach Żarowa, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, Żarowskim Święcie Profilaktyki, Dniu Dziecka, Wieczerzach Wigilijnych i spotkaniach z uczniami żarowskich placówek oświatowych. - Utworzenie Młodzieżowej Rady Miejskiej było świetnym pomysłem. 16 kwietnia minęło już trzy lata, od kiedy odbyło się inaugurujące spotkanie młodych radnych. Po trzyletniej przerwie pojawił się pomysł reaktywowania tej grupy społecznej. Z perspektywy czasu – uważam – że był to bardzo dobry pomysł. Dzięki pracy w radzie młodzi ludzie poznają z bliska, jak funkcjonuje samorząd i biorą aktywny udział w kształtowaniu wizerunku gminy. To dla nich doskonała lekcja debatowania, argumentacji i przekonywania innych do swoich pomysłów. Uczą się nie tylko organizacji i pracy w zespole, ale również realizowania konkretnych projektów o charakterze obywatelskim, edukacyjnym, sportowym i kulturalnym – tłumaczy Iwona Nieradka, radna Rady Miejskiej w Żarowie i opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej.

(Magdalena Pawlik)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group