Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 588
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Apel wójta gminy Marcinowice

Wiadomości: Gmina Marcinowice
Niedziela, 22 lutego 2015, 9:42
Aktualizacja: 13:25
Autor: red.
Fot. archiwum
W związku z nasileniem się problemu bezpańskich psów – w trosce o bezpieczeństwo dzieci – Wójt Gminy Marcinowice przypomina właścicielom psów o obowiązku zapewnienia pełnego nadzoru nad psami i możliwości wyprowadzania psów na zewnątrz ogrodzenia wyłącznie pod nadzorem właściciela.

Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe:

„…§ 16. 1. Właściciele lub opiekunowie zwierząt domowych zobowiązani są do sprawowania właściwej opieki nad tymi zwierzętami, w tym w szczególności nie pozostawiania ich bez dozoru, jeżeli zwierzę nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym lub na terenie ogrodzonym w sposób uniemożliwiający samodzielne wydostanie się z niego;

2. Właściciele lub opiekunowie zwierząt domowych zobowiązani są do utrzymywania tych zwierząt w sposób nie stwarzający zagrożeń sanitarnych lub zagrożeń bezpieczeństwa osób trzecich, a także szkód i uciążliwości dla otoczenia.

3. ……

4. Właściciel nieruchomości ma obowiązek oznakowania tabliczką ostrzegawczą bramy lub furtki wejściowej na teren ogrodzonej posesji, na której utrzymywane jest zwierzę mogące stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego.

§ 17. 1. Na terenach użytku publicznego zwierzęta domowe, a w szczególności psy mogą być wyprowadzane tylko na smyczy, natomiast psy należące do ras uznawanych za agresywne oraz psy, które zachowują się agresywnie w stosunku do ludzi i innych zwierząt mogą być wyprowadzane tylko na smyczy i w kagańcu.

2. Zwolnienie ze smyczy psa, ale z nałożonym kagańcem, jest dozwolone jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi i tylko w sytuacji, gdy posiadacz ma możliwość sprawowania kontroli nad jego zachowaniem….”

WŁAŚCICIEL PSA:

Ø który nie zachowuje środków ostrożności przy trzymaniu psa podlega karze grzywny do 250 zł,
Ø ponosi pełną odpowiedzialność za szkody spowodowane przez psa.

Podstawa prawna:

Regulamin utrzymaniu czystości i porządku na terenie Gminy Marcinowice (Uchwała nr XXVII/148/12 Rady Gminy Marcinowice z dnia 21 grudnia 2012 r.), rozdz. 6.
ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt
ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (art. 77)

(UG Marcinowice)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~MIKI 24-02-2015 10:32
Może doradca Wójta się wypowie na ten temat a nie Wójt za co pani Alicja bierze pieniądze pytam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group