Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 1014
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Atrakcji moc

Niedziela, 7 marca 2021, 7:40
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Atrakcji moc
Fot. organizatorzy
Zapraszamy do zapoznania się z marcowym kalendarzem wydarzeń w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.

6-7 Kobieca Strona Kolei

Czy wiedzieliście, że w Polsce 19 pań wykonuje zawód maszynisty? To nieco ponad 0,1% wszystkich maszynistów. W krajach Unii Europejskiej odsetek ten jest znacznie wyższy. U polskich przedsiębiorców kolejowych zatrudnionych jest około 30% pań. Kobiety zdominowały odpowiedzialny zawód dróżnika przejazdowego oraz dyżurnego ruchu.

Te i wiele innych szczegółów podczas Weekendowego tematycznego weekendu z okazji Dnia Kobiet w towarzystwie kustosza Muzeum Zbigniewa Gryzgota, który wręczy każdej Pani kwiatek Zapraszamy na tematyczne zwiedzanie od 10 00 do 16 00 od soboty do poniedziałku (6-8 marca)

13 marzec 73 urodziny Kustosza Muzeum

Dawny czar kolei jest wciąż żywy w jego pamięci. Zbigniew Gryzgot kończy 13 marca 73 lata i ani myśli rozstawać się z lokomotywami. Po szczeblach kolejarskiej kariery piął się przez wiele lat – od palacza w parowozach, przez pomocnika maszynisty, po maszynistę z uprawnieniami na wszystkie typy lokomotyw. Obecnie Zbigniew piastuje funkcję kustosza Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej i nadal z wielką radością podróżuje lokomotywami parowymi wraz z turystami. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników kolei, bliższych i dalszych znajomych naszego Kustosza na okazjonalne zwiedzanie z kustoszem zakończone wspólnym ogniskiem podczas którego, opowie o swoich 55 latach na kolei kolejnym pokoleniom. Zwiedzanie i spotkanie odbędzie się reżimie sanitarnym.

Prosimy o rezerwacje na maila rezerwacje@muzeatechniki.pl

20 -21 marzec Przywitanie wiosny

Muzealna bocznica budzi się się na wiosnę i uruchamiamy się na niej zabytkowe maszyny. Wagon Wars rozpoczyna swoją gastronomiczną działalność serwuje na wynos obiady i desery. Uruchomiona zostaje także strefa odpoczynku dla turystów wśród zabytkowych parowozów. A przejażdżki realizowane są po Trasie Parowozowej przez cały weekend.

27-28 marzec Weekend z Warszawami

W dniach 19 i 20 grudnia 2020 r. Muzeum w Jaworzynie Śląskiej zaprasza na spotkanie z wyjątkowymi klasykami w kolejowej odsłonie. W tych dniach zaprezentowane zostaną dwie drezyny kolejowe Warszawa M20. Warszawy drezyny powstały w 1956 roku na bazie samochodu Warszawa M20. Gotowe auta z FSO trafiały do zakładów w Nowych Skalmierzycach, gdzie dostosowywano je do ruchu po torach. Takich pojazdów wyprodukowano do 1973 r. około 200 na bazie wszystkich modeli Warszawy. Służyły do inspekcji elementów infrastruktury czy szybkiego transportu ludzi lub towarów między stacjami, posterunkami. Nowością w Muzeum jest pojawienie drugiego egzemplarza drezyny prosto z Węgier, Węgrzy zbudowali swoją własna drezynę na bazie Warszawy M20 - ta zmodyfikowana wersja drezyny o nieznacznie zmienionej budowie pojawiła się w kolekcji Muzeum.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group