Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 925
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Aż chce się czytać

Czwartek, 27 listopada 2014, 13:09
Aktualizacja: 19:48
Autor: red.
Świebodzice: Aż chce się czytać
Fot. UM Świebodzice
Na taki efekt prac warto było czekać – jest jasno, przestronnie i nowocześnie, co z pewnością pozytywnie wpłynie na jakość świadczonych usług i komfort użytkowników. Mowa oczywiście o mieszczącej się przy ul. Świdnickiej 15 siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej, która po wielomiesięcznym remoncie została oddana do użytku.

Remont podyktowany był pilną potrzebą przearanżowania wnętrza biblioteki. Placówka traciła swoją funkcjonalność, a stale przyrastający księgozbiór znacznie ograniczał możliwość komfortowego poruszania się po obiekcie, zarówno dla użytkowników, jak i pracowników. Wydajne przestały być również instalacje, których funkcjonowanie, ze względu na przestarzałą technologię, generowało zwiększone koszty. Wobec wszystkich niedogodności Gmina postanowiła przystąpić do projektu kompleksowej modernizacji siedziby MBP.

Środki na remont, którego koszt wyniósł niemal 600 tys. zł, zostały pozyskane z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Instytut Książki, pn. Program Wieloletni Kultura + Priorytet "Biblioteka + Infrastruktura Bibliotek". Kwota dofinansowania - 442 852 zł, wyniosła aż 75% całej sumy inwestycji, resztę stanowił wkład własny Gminy.

- Remont przeprowadzony został z myślą o naszych czytelnikach - mówi Małgorzata Grudzińska, dyrektor MBP. - W trosce o ich komfort, przystąpiliśmy do projektu, którego efektem jest zmiana wyglądu i funkcjonalności naszej siedziby. Dzięki przeprowadzonym pracom możemy rozwijać ofertę kulturalną.

W efekcie przeprowadzonych prac, dotychczasowa, przestarzała infrastruktura biblioteczna została zastąpiona nowoczesnymi rozwiązaniami, a poprzez przesunięcie ścian działowych obiekt stał się bardziej przestronny i optycznie "powiększył się". Zgodnie z harmonogramem wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, izolację przeciwwilgociową, pokryto dach nad częścią sanitarną, zamontowano podwieszany sufit wraz z nowym oświetleniem, wymieniono instalacje elektryczną, sanitarną i wentylacyjną. Wymieniono piec, dzięki czemu zmniejszą się koszty ogrzewania obiektu. Siedziba biblioteki wzbogaciła się dodatkowo o nową sieć komputerową, zwiększona została również liczba komputerów w czytelni. Wypiękniało wnętrze, ściany zostały pokryte ciepłymi kolorami, pojawiły się nowe meble, a pracownicy wydają książki zza nowoczesnej lady, która ułatwia katalogowanie kart czytelników.

Istotnym rozwiązaniem jest także przystosowanie biblioteki do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znacznie poszerzony został podjazd, dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, zlikwidowano progi, a poszczególne woluminy ułożone są na łatwo dostępnych regałach.

Wraz z inauguracją zmieniły się również godziny otwarcia. Od poniedziałku, 24 listopada, osoby, które chcą skorzystać z usług Miejskiej Biblioteki Publicznej mogą to robić w następujących porach: poniedziałek, wtorek, środa, piątek - od 9:00 do 18:30, w sobotę - 10:00 - 15:00.

(Tomasz Merchut)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group