Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 1006
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Bądź gotowy do bezpiecznej zimowej drogi

Poniedziałek, 21 stycznia 2013, 0:28
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 stycznia 2013, 11:42
Autor: red.
Kraj: Bądź gotowy do bezpiecznej zimowej drogi
Fot. archiwum
Mając na uwadze obecną pogodę i zbliżające się ferie, a więc możliwość wyjeżdżania samochodami w dłuższe trasy, odpowiedzialny kierowca powinien się do tego przygotować.

Podczas opadów śniegu i dużych mrozów kierujący powinni myśleć zarówno o swoim bezpieczeństwie, jak i innych użytkowników drogi. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o widoczność, oczyszczając dokładnie swoje auto ze śniegu. Płaty zmrożonego śniegu, które odrywają się od naszego pojazdu, poważnie utrudniają prowadzenie samochodów jadącym za nami i mogą przyczynić się do kolizji na drodze. Nieodzowne są opony zimowe. Przy niskich temperaturach pozostają elastyczne i nie tracą przyczepności. Zdecydowanie polepszają hamowanie, przyśpieszanie i kierowanie pojazdem. Jadąc w góry lepiej mieć ze sobą łańcuchy. Pamiętajmy, że przepisy w niektórych krajach wymagają stosowania opon z łańcuchami lub opon śniegowych z kolcami. Utrzymuj co najmniej połowę pojemności zbiornika paliwa w czasie zimy. Wybierając się w dłuższą podróż, warto starannie ją zaplanować, nie zapominając o wyznaczeniu miejsc na odpoczynek. Słuchaj komunikatów radiowych lub telewizyjnych o aktualnych warunkach drogowych. Podróżuj w ciągu dnia i jeśli to możliwe, w towarzystwie przynajmniej jednej osoby. Warto także w taką pogodę zabrać ze sobą koce oraz napoje i żywność, by w przypadku przymusowego postoju stanowiły dodatkowa ochronę przed wyziębieniem organizmu.

Warto także wspomnieć, że bezpieczna jazda po oblodzonych drogach to zachowanie rozwagi, dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych i spokojne hamowanie. Przede wszystkim powinniśmy bardzo delikatnie operować pedałem gazu. Zmieniać biegi i prędkość powoli i równomiernie. Chcąc wykonać jakiś manewr, skręcić czy zmienić pas ruchu pamiętajmy, aby odpowiednio wcześnie to zasygnalizować. Chcąc zahamować, róbmy to powoli i spokojnie. Naciskajmy hamulec pulsacyjnie. Hamując gwałtownie, możemy zablokować hamulce i wpaść w poślizg. Jeżeli zdecydujemy się przemieszczać pieszo lub na rowerze, istotnym jest aby ubrać się w jasne rzeczy i stosować elementy odblaskowe.

Stosowanie się przez użytkowników dróg do powyższych wskazówek jest najlepszą metodą na to, aby w zimową pogodę bezpiecznie dotrzeć do celu.

(KMP Wrocław)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group