Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 1321
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Barwne dożynki

Środa, 14 września 2022, 9:48
Autor: red
Żarów: Barwne dożynki
Fot. UM Żarów
Barwny korowód dożynkowy, prezentacja wieńców, msza święta dziękczynna, pyszności na dożynkowych stołach, konkursy i dobra wspólna zabawa taneczna z zespołem Milano. Tegoroczne dożynki gminne w Żarowie były wyjątkowo udane.

Współgospodarzem imprezy były sołectwa Mielęcin oraz Mikoszowa, które stanęły na wysokości zadania, przygotowując mnóstwo atrakcji dla mieszkańców. Święto plonów rozpoczęła msza święta dziękczynna w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie, podczas której poświęcono dożynkowe wieńce, kosze owoców i warzyw oraz bochny chleba.

- Co roku spotykamy się na przełomie lata i jesieni, by cieszyć się z tego, co podarowała nam Matka Ziemia. Stojące przed nami wieńce dożynkowe i chleby są nie tylko symbolem obfitości plonów, ale przede wszystkim ciężkiej pracy rolnika. Dlatego dzisiaj, w czasie dożynek, dziękujmy wspólnie Bogu za ten piękny świat – mówił ks. dziekan Piotr Ważydrąg proboszcz parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie.

Tuż po uroczystej mszy świętej kolorowy korowód dożynkowy z przedstawicielami poszczególnych sołectw udał się na targowisko miejskie w Żarowie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Dożynkowe wieńce oraz kosze można było podziwiać tuż przed główną sceną. Wszystkie zachwycały swoim wykonaniem. Burmistrz Leszek Michalak, w asyście starostów dożynek Marty Wądołowskiej oraz Wojciecha Wiącka podzielili wśród uczestników chleb wypieczony z tegorocznego ziarna.

- Dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt nie tylko dla rolników, ale także dla każdego mieszkańca wsi. Wyrażamy w ten dzień radość z zebranych po ciężkiej pracy plonów. Chciałoby się powiedzieć, że dobrze by było odpocząć po żniwach, ale jak wiemy praca w gospodarstwie rolnym nie kończy się wraz ze zbiorem zbóż. Niemniej jednak to właśnie zboże zebrane latem jest ukoronowaniem ciężkiej pracy rolnika – z niego powstaje chleb będący symbolem dostatku i sytości – mówił podczas otwarcia uroczystości dożynkowych burmistrz Leszek Michalak.

Zgromadzonej publiczności bardzo podobało się także widowisko obrzędowe „Misterium Chleba” oddające dożynkowy klimat. Program artystyczny w wykonaniu Ludowo-Estradowego Zespołu Mokrzeszów zaprezentowany został z licznymi biesiadnymi przyśpiewkami. Po występie można było wysłuchać koncertu w wykonaniu zespołu Krukowianie.

Stoły uginały się pod różnego rodzaju daniami, przekąskami i słodkościami, a pomysłowość naszych mieszkańców w ich przygotowaniu była naprawdę nieograniczona. Gospodynie i gospodarze zadbali o to, by ich dania nie tylko pysznie smakowały, ale również stoiska zachwycały swoimi aranżacjami. Można było spróbować pierogów, swojskich wędlin, smalcu z pajdą chleba, wyszukanych ciast i deserów oraz innych lokalnych przysmaków.

Rozstrzygnięto także dożynkowe konkursy. Nagrodę za najpiękniejszy wieniec dożynkowy zdobyło sołectwo Pyszczyn. W konkursie „Złota Makutra – Śliwkowy Zawrót Głowy” pierwsze miejsce zajęło sołectwo Bożanów, drugie miejsce sołectwo Mielęcin, a trzecie miejsce Oliwia Brańka z Pożarzyska. Nagrody zwycięzcom konkursu wręczali poseł na Sejm RP Izabela Katarzyna Mrzygłocka, burmistrz Leszek Michalak, zastępca burmistrza Przemysław Sikora oraz sekretarz gminy Sylwia Pawlik.

Za ciężką pracę, wysiłek, a przede wszystkim wielkie zaangażowanie wszystkim sołectwom podziękowania złożyli burmistrz Leszek Michalak, zastępca burmistrza Przemysław Sikora oraz przewodniczący Rady Miejskiej Roman Konieczny. Wszystkim rolnikom, z okazji Święta Plonów w Żarowie, podziękowali także posłowie na Sejm RP Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Ireneusz Zyska oraz Marek Dyduch.

- Składamy serdeczne podziękowania gospodarzom tegorocznych dożynek oraz wszystkim mieszkańcom za ogromny wkład, pracę oraz zaangażowanie w przygotowanie tej wspaniałej uroczystości - dziękowała mieszkańcom poseł na Sejm RP RP Izabela Katarzyna Mrzygłocka.

Gwiazdą tegorocznych dożynek gminnych był zespół Milano, który oczarował i poderwał do tańca żarowską publiczność.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group