Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1005
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzelce: Będzie dotacja dla zabytkowego kościoła w Strzelcach

Środa, 28 stycznia 2015, 10:22
Aktualizacja: 14:30
Autor: red.
Strzelce: Będzie dotacja dla zabytkowego kościoła w Strzelcach
Fot. UG Marcinowice
30 tys. zł dotacji chce przekazać gmina Marcinowice parafii pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach. Zabytkowy kościół wymaga pilnego odwodnienia, którego wartość oszacowano na 140 tys. zł. Parafia stara się obecnie o dotację na ten cel z Urzędu Marszałkowskiego. Kwota, którą niemal jednogłośnie (przy dwóch głosach wstrzymujących) przegłosowała Rada Gminy podczas sesji 23 stycznia, będzie sporą pomocą.

– Parafia zwróciła się do gminy z prośbą o rozważenie możliwości wsparcia remontu kościoła, który jest też jednym z gminnych zabytków – mówi wójt Władysław Gołębiowski. – Faktycznie, to odwodnienie jest tam niezbędne.

Dlatego też władze gminy znalazły fundusze na ten cel w puli wolnych środków, dokonując jednocześnie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej oraz budżetu gminy na 2015 rok.

Jak zauważyli w czasie dyskusji radni, z powodu wysokiego stopnia zawilgocenia w kościele zaczynają odpadać zabytkowe freski. Ich renowacja kosztowałaby znacznie więcej niż zapobieganie dalszej degradacji świątyni. – Kościół ten jest zabytkiem klasy zerowej – podkreślał radny Mateusz Górny, reprezentujący Strzelce. – Nie powinniśmy dyskutować nad ratowaniem zabytków.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group