Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 917
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Bezpieczny Dzień Wszystkich Świętych na Dolnym Śląsku

Niedziela, 3 listopada 2013, 6:11
Autor: red.
Dolny Śląsk: Bezpieczny Dzień Wszystkich Świętych na Dolnym Śląsku
Fot. archiwum
Piątkowy Dzień Wszystkich Świętych na Dolnym Śląsku minął spokojnie i bezpiecznie. Nie odnotowano żadnych poważniejszych zdarzeń. Również na drogach województwa odnotowano mniej wypadków, a w zaistniałych zdarzeniach nikt nie zginął. Policjanci ujawnili i zatrzymali 21 nietrzeźwych kierujących.

Od początku akcji „ZNICZ 2013”, to już 45 osób, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu. Ponieważ tegoroczne święto zbiegło się z weekendem i przez kolejne dni będziemy również odwiedzać groby naszych bliskich, policjanci nadal apelują do kierowców o rozsądek i ostrożność podczas jazdy, a do pieszych idących często po zmroku poboczem nieoświetlonej drogi, o stosowanie elementów odblaskowych. Pamiętajmy też o zabezpieczeniu własnego mienia.

Dzień Wszystkich Świętych na Dolnym Śląsku minął bezpiecznie i spokojnie. Na terenie województwa nie odnotowano żadnych poważniejszych zdarzeń. Na drogach także odnotowano mniej zdarzeń drogowych niż statystycznie w normalnym dniu. Liczba zaistniałych zdarzeń jest także mniejsza niż w analogicznym dniu ubiegłego roku. 1 listopada 2013 r. na Dolnym Śląsku odnotowano łącznie 4 wypadki, w których 5 osób odniosło obrażenia. Co ważne w wypadkach tych nikt nie zginął. Niestety mimo apeli do kierowców, byli tacy, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę swoich pojazdów będąc pod wpływem alkoholu. W Dzień Wszystkich Świętych dolnośląscy policjanci w wyniku prowadzonych działań ujawnili i zatrzymali 21 takich osób.

Za nami już pierwsze dwa dni akcji „Znicz 2013”. W ciągu tego okresu odnotowano na Dolnym Śląsku znacznie mniej wypadków i rannych niż w tym samym okresie 2012 roku. Od czwartku do piątku br. na terenie województwa odnotowano łącznie 10 wypadków, w których rannych zostało 13 osób. Niestety dwa wypadki okazały się tragiczne w skutkach - zginęły 2 osoby. Do śmiertelnych wypadków doszło w czwartek w powiecie jaworskim, gdzie na skutek nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, zginął starszy mężczyzna kierujący samochodem, a także w powiecie lwóweckim, gdzie doszło do potrącenia pieszego, przechodzącego przez jezdnię w miejscu nieoświetlonym. W ciągu dwóch minionych dni policjanci zatrzymali 45 nietrzeźwych kierujących.

W 2012 r. w analogicznym okresie odnotowano łącznie 22 wypadki, w których rannych zostały 23 osoby, a 2 zginęły. Do wypadków śmiertelnych w ubiegłym roku doszło 31 października i 1 listopada. Zatrzymano w tym okresie 49 nietrzeźwych kierujących.

Policyjna akcja „Znicz 2013” potrwa do niedzieli. Dolnośląscy policjanci podczas akcji prowadzą wzmożone działania kontrolne na trasach naszego regionu oraz w rejonie cmentarzy. Policjanci ruchu drogowego realizując zadania zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie przez kierujących przepisów oraz zasad bezpieczeństwa. Kontrole, podczas których sprawdzana jest w szczególności trzeźwość, prędkość, prawidłowość wykonywania manewrów, stosowanie pasów bezpieczeństwa, stan techniczny pojazdów, a także sposób poruszania się pieszych, prowadzone są na drogach województwa oraz ulicach miast. Szczególnymi miejscami są też okolice cmentarzy. Działania policjantów na drogach wspierają także policyjne patrole powietrzne.

Przed nami jeszcze kolejne dni, podczas których będziemy odwiedzać cmentarze, a więc pamiętajmy o rozsądku i ostrożności na drodze. Byśmy wszyscy bezpiecznie dotarli do celu naszej podróży, policjanci przypominają o elementarnych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, których każdy uczestnik ruchu powinien przestrzegać. Najważniejsze, to dostosowanie prędkości do przepisów i warunków panujących na drodze, utrzymywanie bezpiecznego odstępu między pojazdami, używanie świateł mijania, stosowanie pasów bezpieczeństwa oraz urządzeń do przewozu dzieci – fotelików, siedzisk, stosowanie przez pieszych i rowerzystów odblasków.

Pamiętajmy także o tym, że niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę i jazda po spożyciu alkoholu. Przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdźmy stan techniczny naszego samochodu (oświetlenie, opony, hamulce oraz wyposażenie pojazdu – gaśnica, trójkąt ostrzegawczy). Wybierając się w trasę, bądźmy wypoczęci. Przy dłuższej podróży powinniśmy pokonywać ją etapami, robiąc przerwy na odpoczynek. Piesi uczestnicy ruchu powinni korzystać z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Wybierając się na cmentarze pamiętajmy też o zabezpieczeniu naszego mienia. Uważajmy na przedmioty wartościowe m.in. torebki, portfele. Bądźmy czujni zarówno przy grobach, jak i w środkach komunikacji miejskiej.

(KWP Wrocław)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group