Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 978
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Bolko ma nowe ogrodzenie

Środa, 3 sierpnia 2016, 16:55
Aktualizacja: 16:57
Autor: red
Świebodzice: Bolko ma nowe ogrodzenie
Fot. UM Świebodzice
Jakiś czas temu silny wiatr przewrócił drzewo, które spadło na ogrodzenie wiekowego cisa Bolko w Świebodzicach.

Nasz pomnik przyrody nie tylko stracił barierki, ale i sam nieco ucierpiał – spadające drzewo uszkodziło jeden z konarów staruszka. Po uszkodzeniach nie ma już śladu.

Teren został uporządkowany, a sędziwy cis zyskał nowe ogrodzenie. Wykonał je Edmund Staniewski z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych przy wparciu Gminy Świebodzice, która przekazała do pomocy pracowników interwencyjnych. Siłą własnych rąk i w zasadzie bez kosztów udało się balustradę naprawić i pomalować.

Cis Bolko to jeden z najstarszych cisów w Sudetach – jego wiek szacowany jest na około 600 lat, choć są też przesłanki mówiące, że drzewo może sobie liczyć nawet osiem wieków. Jednak dokładne oszacowanie wieku sędziwej rośliny jest niemożliwe ze względu na uszkodzone korzenie. Cis ma się jednak nieźle jak na staruszka i warto go odwiedzić.

Obok zabytku przyrody przebiega Ścieżka Hochbergów – przepiękna trasa spacerowa, która wiedzie ze Świebodzic do rezerwatu „Przełomy pod Książem koło Wałbrzycha”. Trasa została dwa lata temu wspólnie zmodernizowana przez naszą gminę oraz DZPR. Polecamy serdecznie na weekendowy spacer.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group