Poniedziałek, 15 kwietnia
Imieniny: Bazylego, Tytusa
Czytających: 1185
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dobromierz: Bosch w Dobromierzu

Sobota, 22 kwietnia 2023, 7:08
Autor: red
Dobromierz: Bosch w Dobromierzu
Fot. UG Dobromierz
Niemiecki koncern Bosch zainwestuje 1,2 mld zł w budowę fabryki pomp ciepła w Dobromierzu. W nowej fabryce do 2027 r. ma być zatrudnionych 500 osób – poinformowała w środę w komunikacie Grupa Bosch.

Fabryka pomp ciepła powstanie w Dobromierzu, w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej WSSE Invest-Park. Prace budowlane mają rozpocząć się w 2024 r., a produkcja w nowym zakładzie ma ruszyć na przełomie 2025 i 2026 r.

Fabryka w Dobromierzu będzie produkować zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła, głównie na rynek europejski.

Birte Lubbert członek zarządu Bosch Comfort Grup podkreśliła, że firma zamierza umacniać swoją pozycję na rynku pomp ciepła. "Będziemy budować nową fabrykę w Dobromierzu, w sercu Europy; są tu dobre połączenia logistyczne. To jest idealne miejsce, z którego szybko możemy się dostać do rynków w Europie" - powiedziała Lubbert.

Premier Mateusz Morawiecki w liście wystosowanym z okazji ogłoszenia inwestycji podkreślił, że przyczyni się ona do rozwoju regionu i skutecznej transformacji energetycznej kraju.

Minister w KPRM Michał Dworczyk zaznaczył, że inwestycje w nowe technologie są szczególnie pożądane, a z budowy fabryki w Dobromierzu skorzysta cały subregion wałbrzyski.

Piotr Dytko, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych, stwierdził, że nowa inwestycja Boscha potwierdza, że Polska jest stabilnym, wiarygodnym i rzetelnym miejscem do inwestowania. "W zeszłym roku przekroczyliśmy barierę 3,7 mld euro jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne w Polsce i liczymy na to, że ten rekord przekroczymy też w tym roku" - powiedział Dytko.

– Inwestycja Grupy Bosch w Dobromierzu to nie tylko znaczący krok na drodze europejskiej transformacji energetycznej, ale także najlepszy dowód na to, że niemiecki lider branży doskonale rozpoznaje wyzwania zrównoważonego rozwoju stojące przed Polską i całym kontynentem, tak w wymiarze technologicznym jak i społecznym. Nowy zakład lokowany na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to wreszcie przykład mądrej synergii łączącej myśl niemieckiej innowacji z duchem polskiej przedsiębiorczości – mówi Piotr Wojtyczka, prezes zarządu WSSE „Invest-Park”.

Bosch inwestuje w swoje fabryki w Polsce od 1992 r. Koncern ma swoje zakłady w Warszawie, we Wrocławiu, w Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. Reprezentowany jest przez cztery spółki, które tworzą Grupę Bosch w Polsce.

Fabryka w Dobromierzu będzie dziewiątym zakładem Boscha w Polsce i pierwszym, który będzie produkował pompy ciepła. W zakładach Boscha produkowany jest sprzęt AGD, komponenty do układów hamulcowych i osprzęt do elektronarzędzi. Koncern w Polsce zatrudnia ponad 8,5 tys. pracowników.

Bosch produkuje już pompy ciepła w fabrykach w Niemczech, Portugalii i w Szwecji. Według koncernu zapotrzebowanie na pompy ciepła w Polsce rosło w ostatnich latach o kilkadziesiąt procent rok do roku. W ciągu obecnej dekady w UE ma zostać zainstalowanych dodatkowo 30 mln pomp ciepła - podał Bosch.

Swojego zadowolenia z lokalizacji fabryki Boscha nie kryje wójt Dobromierza Jerzy Ulbin, który w 2016 roku zainicjował proces utworzenia dobromierskiej podstrefy w ramach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Niewątpliwie będzie to strategiczna inwestycja w 5-tysięcznej gminie, szansa na jej dynamiczny rozwój i nowe miejsca pracy. – Z sercem realizowaliśmy wszystkie etapy procesu wyłonienia lokalizacji przez firmę Bosch. Dla gminy Dobromierz ta inwestycja oznaczać będzie prestiż, 500 miejsc pracy w perspektywie 3-4 lat, a także wpływy do budżetu gminy z tytułu podatków – podkreśla wójt Jerzy Ulbin.

Twoja reakcja na artykuł?

2
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group