Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 863
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Budowa łącznika do A4 zgłoszona do NIK

Poniedziałek, 27 czerwca 2011, 13:12
Aktualizacja: 20:00
Autor: GrA
Świdnica: Budowa łącznika do A4 zgłoszona do NIK
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Największa inwestycja powiatu świdnickiego, budowa łącznika do A4, wzbudza coraz więcej kontrowersji. Poseł Anna Zalewska zgłosiła sprawę do Najwyższej Izby Kontroli.

- Z dużym niepokojem obserwuję realizację inwestycji prowadzonej przez powiat świdnicki, dlatego, w trosce o środki zewnętrzne i budżet powiatu, zdecydowałam się poprosić o pomoc Najwyższą Izbę Kontroli , która wsparłaby swoimi uwagami osoby odpowiedzialne za budowę drogi – wyjaśnia poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska.

Posłanka wystosowała już pismo do prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Poniżej prezentujemy jego treść:

Szanowny Pan
Jacek Jezierski
Prezes Najwyższej Izby Kontroli

Powołując się na art. 20 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. ,,o wykonywaniu mandatu posła i senatora” wnoszę o pilne przeprowadzenie kontroli inwestycji pn. „Budowa drogi powiatowej nr 3396D na odcinku pomiędzy drogą krajowa nr 5 a drogą wojewódzką nr 382 i ulicą Stęczyńskiego w Świdnicy” prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy.
UZASADNIENIE
Przeprowadzona w ostatnich 3 miesiącach tego roku przez Komisję Rewizyjną Rady Powiatu Świdnickiego kontrola problemowa największej, prowadzonej bezpośrednio przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy inwestycji pn. „Budowa drogi powiatowej nr 3396D na odcinku pomiędzy drogą krajowa nr 5 a drogą wojewódzką nr 382 i ulicą Stęczyńskiego w Świdnicy” wykazała szereg nieprawidłowości, które w mojej ocenie winny zostać zweryfikowane przez wyspecjalizowany i niezależny organ kontroli, jakim jest Najwyższa Izba Kontroli.
Analiza dokumentów objęła proces przygotowawczy, jak i samą realizację inwestycji w latach 2006-2010.
W badanym obszarze m.in. stwierdzono;
1. wadliwy sposób zawierania umów przez strony,
2. nieprawidłowości w wycenie, wysokości, i sposobie wypłaty odszkodowań z tytułu wykupu nieruchomości pod przedmiotową inwestycję, a także niezgodne z prawem wydatkowanie środków własnych powiatu na ten cel,
3. nieprawidłowy sposób ustalenia wynagrodzenia inżyniera kontraktu,
4. nieprawidłowości w zakresie wyboru trybu udzielania zamówień publicznych związanych z tą inwestycją, w szczególności robót dodatkowych,
5. zaniedbania w zakresie realizacji dochodów ze środków zewnętrznych za rok 2010, (liczne nieprawidłowości w składaniu wniosków o płatność, co doprowadziło do nieuzasadnionego zaangażowania środków własnych powiatu).
Mój niepokój budzi skala wykazanych zaniedbań, które biorąc pod uwagę społeczny charakter pracy radnych i brak profesjonalnych narzędzi i instrumentów kontroli inwestycji, mogą być zdecydowanie większe.
W mojej ocenie inwestycja ta winna zostać jak najszybciej poddana szczegółowej kontroli, tym bardziej, że jest ona w dużej części finansowana ze środków zewnętrznych, w tym funduszy europejskich.
W załączeniu przekazuję protokół kontroli komisji rewizyjnej wraz z wnioskami, a także zastrzeżenia Starosty Powiatu Świdnickiego.

Poseł RP
Anna Zalewska

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group