Sobota, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 495
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Budowa łącznika do A4 zgłoszona do NIK

Wiadomości: Świdnica
Poniedziałek, 27 czerwca 2011, 13:12
Aktualizacja: 20:00
Autor: GrA
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Największa inwestycja powiatu świdnickiego, budowa łącznika do A4, wzbudza coraz więcej kontrowersji. Poseł Anna Zalewska zgłosiła sprawę do Najwyższej Izby Kontroli.

- Z dużym niepokojem obserwuję realizację inwestycji prowadzonej przez powiat świdnicki, dlatego, w trosce o środki zewnętrzne i budżet powiatu, zdecydowałam się poprosić o pomoc Najwyższą Izbę Kontroli , która wsparłaby swoimi uwagami osoby odpowiedzialne za budowę drogi – wyjaśnia poseł Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska.

Posłanka wystosowała już pismo do prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Poniżej prezentujemy jego treść:

Szanowny Pan
Jacek Jezierski
Prezes Najwyższej Izby Kontroli

Powołując się na art. 20 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. ,,o wykonywaniu mandatu posła i senatora” wnoszę o pilne przeprowadzenie kontroli inwestycji pn. „Budowa drogi powiatowej nr 3396D na odcinku pomiędzy drogą krajowa nr 5 a drogą wojewódzką nr 382 i ulicą Stęczyńskiego w Świdnicy” prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy.
UZASADNIENIE
Przeprowadzona w ostatnich 3 miesiącach tego roku przez Komisję Rewizyjną Rady Powiatu Świdnickiego kontrola problemowa największej, prowadzonej bezpośrednio przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy inwestycji pn. „Budowa drogi powiatowej nr 3396D na odcinku pomiędzy drogą krajowa nr 5 a drogą wojewódzką nr 382 i ulicą Stęczyńskiego w Świdnicy” wykazała szereg nieprawidłowości, które w mojej ocenie winny zostać zweryfikowane przez wyspecjalizowany i niezależny organ kontroli, jakim jest Najwyższa Izba Kontroli.
Analiza dokumentów objęła proces przygotowawczy, jak i samą realizację inwestycji w latach 2006-2010.
W badanym obszarze m.in. stwierdzono;
1. wadliwy sposób zawierania umów przez strony,
2. nieprawidłowości w wycenie, wysokości, i sposobie wypłaty odszkodowań z tytułu wykupu nieruchomości pod przedmiotową inwestycję, a także niezgodne z prawem wydatkowanie środków własnych powiatu na ten cel,
3. nieprawidłowy sposób ustalenia wynagrodzenia inżyniera kontraktu,
4. nieprawidłowości w zakresie wyboru trybu udzielania zamówień publicznych związanych z tą inwestycją, w szczególności robót dodatkowych,
5. zaniedbania w zakresie realizacji dochodów ze środków zewnętrznych za rok 2010, (liczne nieprawidłowości w składaniu wniosków o płatność, co doprowadziło do nieuzasadnionego zaangażowania środków własnych powiatu).
Mój niepokój budzi skala wykazanych zaniedbań, które biorąc pod uwagę społeczny charakter pracy radnych i brak profesjonalnych narzędzi i instrumentów kontroli inwestycji, mogą być zdecydowanie większe.
W mojej ocenie inwestycja ta winna zostać jak najszybciej poddana szczegółowej kontroli, tym bardziej, że jest ona w dużej części finansowana ze środków zewnętrznych, w tym funduszy europejskich.
W załączeniu przekazuję protokół kontroli komisji rewizyjnej wraz z wnioskami, a także zastrzeżenia Starosty Powiatu Świdnickiego.

Poseł RP
Anna Zalewska

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group