Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 1004
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Budowa skweru przy ul. Franciszkańskiej na finiszu

Piątek, 17 maja 2013, 15:34
Aktualizacja: Wtorek, 21 maja 2013, 21:22
Autor: red.
Świdnica: Budowa skweru przy ul. Franciszkańskiej na finiszu
Fot. archiwum
Jeszcze w tym miesiącu zakończy się gruntowna przebudowa skweru przy ul. Franciszkańskiej. Na ten cel Świdnica otrzyma aż 70–procentową unijną dotację.

Zlokalizowany w ścisłym centrum plac wymagał nowej aranżacji, dlatego chcieliśmy go przebudować i zadbać o jego estetykę. Prace zakładają nowe i efektowne zagospodarowanie placu, który zupełnie zmieni swoje oblicze – tłumaczy Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

Nowy plac po przebudowie ma się stać miejscem do rekreacji. Dla tego też zniknął zaniedbany trawnik, przeniesiony został blaszany pawilon i miejsce na pojemniki na śmieci, a chodnik ze spękanymi płytami również już nie istnieje. Roboty budowlane polegały na całkowitej wymianie istniejących nawierzchni, wprowadzeniu nowych elementów małej architektury utrzymanych stylistycznie w charakterze placu, wymianę instalacji odwadniającej oraz elektrycznej.

Koncepcja przebudowy placu nawiązuje do najnowszych trendów w architekturze oprócz trwałego kamienia, zaplanowano również bogatą szatę roślinną i nasadzenia.

Zieleń nada placowi niepowtarzalny charakter i spowoduje, że dzięki podświetleniu z linii posadzki i poziomu ławek, plac zyska ciekawą kompozycję. W sumie posadzonych zostanie blisko 2.700 roślin, które zajmą niemal 40 proc. całej powierzchni przebudowywanego placu. Na pełny efekt będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać, do czasu aż rośliny się w pełni rozwiną – dodaje wiceprezydent Pałac.

Projekt „Rewaloryzacji przestrzeni publicznych kwartałów Starego Miasta – przebudowa terenu przy ul. Franciszkańskiej w Świdnicy” rozpoczął się w drugiej połowie października 2012 r. objął swoim zasięgiem ponad 1090 m2. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Całość prac opiewa na ponad 624 tys. zł, z czego ponad 404 tys. zł Świdnica otrzyma w formie dotacji.

W centralnym miejscu placu przewidziano miejsce na Skrzynię Pamięci Świdniczan. To akcja, którą prowadzi redakcja „Wiadomości Świdnickich”. Ma na celu wspólne zebranie dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. Na 18. urodziny „WŚ” redakcja zamiast prezentów przyjmowała dary do skrzyni. Wśród nich znalazło się m. in.: pióro podarowane przez prezydenta Wojciecha Murdzka, którym podpisywał umowy z inwestorami przełomu gospodarczego w latach 2004-2006.

Pamiątek będzie zdecydowanie więcej, zbiórka trwa do 26 maja. Wystarczy przynieść „przesłanie do przyszłości” do redakcji „Wiadomości Świdnickich” (al. Niepodległości 3/5, Świdnica). Od 1 czerwca przez dwa tygodnie przejrzysta skrzynia będzie wyeksponowana w Wieży Ratuszowej.

Nad Skrzynią górowała będzie rzeźba z gromadą dzików. Obecnie trwa przetarg, który ma wyłonić wykonawcę. Samo przygotowanie dużej rzeźby jest niezwykle pracochłonne i zajmie co najmniej kilka miesięcy, dlatego jej montaż planowany jest na wiosnę przyszłego roku.

(UM Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group