Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 978
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Budowa suszarni osadów na półmetku

Piątek, 12 grudnia 2014, 13:01
Aktualizacja: 14:04
Autor: red.
Żarów: Budowa suszarni osadów na półmetku
Fot. UM Żarów
Blisko 4 miliony złotych – tyle kosztować będzie budowa słonecznej suszarni osadów ściekowych, która powstaje na terenie żarowskiego Przedsiębiorstwa Wodno–Ściekowego. Inwestycja wkroczyła już w kolejny decydujący etap. Powstała konstrukcja hali, wylano betonowe posadzki, a w dalszej części rozpocznie się montaż specjalistycznych urządzeń.

- Pełną parą idzie budowa instalacji przeróbki osadów ściekowych na terenie naszego zakładu. W tej chwili czekamy na dalsze dostawy urządzeń pomocniczych, które w istocie są bardzo ważną częścią tej inwestycji. W nowoczesnej suszarni zostanie zainstalowana przewracarka, urządzenia wentylacyjne i inne specjalistyczne. Ważny jest też wymiar ekologiczny tej inwestycji. Instalacja przyniesie nam wiele oszczędności. Oznacza to, że wysuszone osady zmniejszą swoją objętość, zaś suchy materiał będzie mógł być wykorzystywany w rolnictwie lub jako surowiec do spalania w piecach - wyjaśnia Andrzej Kiszecki, prezes Przedsiębiorstwa Wodno-Ściekowego w Żarowie.

Suszarnia swoim wyglądem przypominać będzie tradycyjną szklarnię. Zbudowana w nowoczesnej technologii pozwoli na ograniczenie kosztów zagospodarowania osadów. Do użytku oddana zostanie w połowie stycznia 2015 roku. Jej budowa pochłonie 3.884.322 miliony złotych, z czego kwota 2.656.645 miliony złotych to dofinansowanie, które żarowska oczyszczalnia ścieków pozyskała z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Umowa na dofinansowanie projektu "Poprawa gospodarki osadowej na terenie oczyszczalni ścieków w miejscowości Żarów" została podpisana w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. - Podobnie jak większość oczyszczalni, także nasza boryka się z problemem zagospodarowania osadów. Gdyby nie ta inwestycja, musielibyśmy się liczyć w kolejnych latach ze wzrostem kosztów. Te oczyszczalnie, które będą dysponować dużą ilością osadów, w dodatku niesuszonych będą miały problemy z ich zagospodarowaniem - przyznaje prezes żarowskiej oczyszczalni Andrzej Kiszecki.

To największy od wielu lat projekt inwestycyjny, który realizuje Przedsiębiorstwo Wodno-Ściekowe w Żarowie.

(Magdalena Pawlik)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group