Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 863
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Burmistrz wyjaśniał

Piątek, 29 października 2021, 15:28
Autor: red
Świebodzice: Burmistrz wyjaśniał
Fot. UM Świebodzice
28 października o godzinie 10:00, w Ratuszu Miejskim w Świebodzicach, Burmistrz Miasta Paweł Ozga podczas konferencji prasowej wyjaśnił przedstawicielom lokalnych i regionalnych mediów, sytuację dotyczącą komunikacji i gospodarki odpadami w Świebodzicach.

W konferencji udział wzięli również Prezes ZGK Świebodzice Sp. z o.o. Grzegorz Cabanek, Kierownik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami, Ochrony Środowiska i Zagospodarowania Przestrzennego Sławomir Sprawka. W spotkaniu uczestniczyli także Zastępca Burmistrza Miasta Tobiasz Wysoczański i Sekretarz Miasta Sabina Cebula. Uczestników przedstawiła kierownik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej, która po przedstawieniu tematu konferencji, przekazała głos Burmistrzowi Miasta.

Powitał on wszystkich przybyłych, a następnie wytłumaczył , że celem zwołania konferencji jest konieczność przekazania społeczeństwu, mieszkańcom Świebodzic sytuacji w jakiej znalazła się spółka ZGK Świebodzice i z jak dużymi problemami finansowymi obecnie się boryka. Przypomnijmy, że na XLIX sesji Rady Miejskiej na wniosek Radnego klubu Obywatelskie Świebodzice Sebastiana Białego z projektu uchwały dotyczącej zmian w budżecie gminy na rok 2021 wykreślono 450 000,00 zł z przeznaczeniem na lokalny transport zbiorowy, a na kolejnej na wniosek radnego Zjednoczonej Prawicy Marka Gąsiora obniżono stawki za odpady do 22 zł.

Burmistrz Paweł Ozga opowiedział krótko jakie kroki zostały już poczynione w ramach oszczędności: m.in. powrót do jednej linii autobusowej na terenie miasta oraz, że mimo wszystko nadal brakuje środków na utrzymanie komunikacji miejskiej w Świebodzicach. Tej kwestii nie rozwiązałoby także przywrócenie biletów, jak sugerują niektóre osoby, gdyż sporządzona kalkulacja jasno pokazuje, że koszt wydruku biletów i montażu kasowników w pojazdach oraz zatrudnienia kontrolerów przewyższy korzyści z wprowadzenia opłat i nie pomoże spółce. Wypowiedź Burmistrza rozwinął i uzupełnił Prezes ZGK Świebodzice Sp. z o.o. Grzegorz Cabanek, który wyjaśnił szczegółowo, że oszczędności w kwestii komunikacji miejskiej były niezbędne i wskazał przyczyny z czego wynikają. Po pierwsze skończył się 5-letni okres gwarancyjny na autobusy, dlatego teraz spółka musi ponosić koszty pełnego serwisu we własnym zakresie. Po drugie bardzo znacząco wzrosły ceny oleju napędowego. Nie można było tego przewidzieć w ubiegłym roku planując budżet spółki czy nawet budżet Gminy. Burmistrz podkreślił, że nie potrafi sobie wyobrazić, że Mieszkańcy naszego miasta mogliby stracić komunikację miejską, zaapelował również do radnych opozycyjnych o przemyślenie swoich działań i przesunięcie środków niezbędnych do tego, aby świebodziczanie mogli nadal korzystać z miejskiego transportu. Po raz kolejny burmistrz złożył stosowny projekt uchwały do Biura Rady.

Drugim tematem była uchwalona na L sesji Rady Miejskiej stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na wniosek jednego z radnych została ona obniżona z 31 zł do 22 zł. W dobie stale rosnącej inflacji takie działanie może wydawać się niektórym dobrym dla Mieszkańców. Niestety w szerszej perspektywie po raz kolejny okazuje się, że są to pozory. Stawka za wywóz nieczystości stałych w Świebodzicach pozostawała na niezmienionym poziomie od 2019 r. i wynosiła 19,90 zł. Mimo stale rosnących cen m.in. transportu i składowania odpadów radni nie wyrażali zgody na podniesienie opłat.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group