Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 965
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Byli świdniczanie pochodzenia żydowskiego odwiedzają stare kąty

Wtorek, 1 czerwca 2010, 6:23
Aktualizacja: 6:48
Autor: KO
Świdnica: Byli świdniczanie pochodzenia żydowskiego odwiedzają stare kąty
Zvi Rav–Ner, Ambasador Izraela w Warszawie, mieszkał w Świdnicy.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
W latach sześćdziesiątych XX wieku musieli wyjechać ze Świdnicy. Dziś wracają, żeby powspominać. Zjazd byłych świdniczan pochodzenia żydowskiego potrwa do soboty, 5 czerwca. Pojawi się u nas kilkadziesiąt osób, również Zvi Rav–Ner, były świdniczanin, a obecnie Ambasador Izraela w Warszawie.

Byli mieszkańcy Świdnicy dziś mieszkają w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Wychowali się w naszym mieście, tu zawiązali przyjaźnie.

– Tutaj mieszkali ze swoimi rodzicami, mieli przyjaciół, byli uczniami świdnickich szkół, tu spotykali się i działali w Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce – mówi Artur Janicki z komitetu organizacyjnego Zjazdu Świdniczan.

Mieszkańcy, którzy pamiętają swoich dawnych przyjaciół, kolegów i chcieliby z nimi nawiązać kontakt, będą mogli ich spotkać wieczorem w środę i czwartek (2-3 czerwca) w Restauracji Ziemiańska w świdnickim Rynku. W ramach zjazdu przewidziano także recital fortepianowy Lazara Menera (też świdniczanina, obecnie mieszkającego w Brukseli), który w piątek, 4 czerwca rozpocznie się o godz. 19.30 w teatrze (świdnicki Rynek). Do wstępu na recital upoważniają bezpłatne zaproszenia. Można je odebrać w Świdnickim Ośrodku Kultury.

Po raz pierwszy dawni mieszkańcy Świdnicy pochodzenia żydowskiego po latach spotkali się w 2008 roku w Izraelu. Wtedy zapadła decyzja, że następne spotkanie odbędzie się w Polsce, w 2010 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group