Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 988
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Casting na prezydenta

Wtorek, 26 października 2010, 11:26
Aktualizacja: 23:27
Autor: KO
Świdnica: Casting na prezydenta
Zbigniew Szczygieł
Fot. Wiktor Bąkiewicz
W listopadzie rozstrzygnie się, kto na pewno prezydentem Świdnicy nie zostanie. Ale może też poznamy nazwisko włodarza... Zanim to nastąpi, zapraszamy naszych Internautów do zabawy – wskaż, którego kandydata popierasz.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich w niedzielę, 21 listopada. Dwa tygodnie później – druga tura. Czy dogrywka będzie potrzebna? Zobaczymy.

Zanim dojdzie do decydującego starcia przy urnach wyborczych, zapraszamy na Casting na prezydenta. Czy wiecie, spod jakiego znaku zodiaku jest popierany przez Was kandydat? Wybory wyborców na różnych przesłankach się opierają... A może jeszcze nie macie swoich typów? W takim razie zapraszamy do lektury. A następnie do oddania głosów na swojego faworyta. Po lewej stronie macie Państwo formularz ankiety. Zapraszamy do głosowania!

Na początek krótkie przedstawienie kandydatów. W kolejności alfabetycznej.

Mariusz Barcicki – Prawo i Sprawiedliwość
data urodzenia:
22 marca 1962 r.
znak zodiaku: baran
wykształcenie: wyższe z zarządzania oraz licencjackie z socjologii
doświadczenie w polityce: radny Rady Miejskiej w Świdnicy od 1998 r., w latach 2002 - 2006 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego, teraz jest przewodniczącym Komisji Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej

Jarosław Kurzawa – Polskie Stronnictwo Ludowe
data urodzenia:
26 czerwca 1956 r.
znak zodiaku: rak
wykształcenie: wyższe zootechniczne
doświadczenie w polityce: w latach 1993-1997 był posłem wybranym z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego w okręgu Wałbrzych; w latach 1998–2006 pełnił funkcję radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, był przewodniczącym sejmiku w I i II kadencji; w 2001 r. był doradcą ministra rolnictwa

Adam Markiewicz – Sojusz Lewicy Demokratycznej
data urodzenia:
1 czerwca 1944 r.
znak zodiaku: bliźnięta
wykształcenie: wyższe prawnicze
doświadczenie w polityce: w latach 1968–1975 przewodniczył prezydium rad narodowych w Kamieńcu Ząbkowickim i w Ząbkowicach Śląskich; w latach 1982-1990 był prezydentem miasta Świdnica, funkcję tę pełnił ponownie w latach 1995–2001; w latach 2001-2005 sprawował mandat posła na Sejm IV kadencji z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej; od 2006 r. pełni funkcję radnego Rady Miejskiej w Świdnicy

Wojciech Murdzek – Wspólnota Samorządowa
data urodzenia:
13 grudnia 1957 r.
znak zodiaku: strzelec
wykształcenie: wyższe elektroniczne, studia podyplomowe w zakresie techniki mikroprocesorowej
doświadczenie w polityce: w latach 1990-1998 był wiceprzewodniczącym rady miejskiej w Świdnicy; w latach 1998-2002 pełnił funkcję starosty powiatu świdnickiego; od 2002 r. jest prezydentem Świdnicy

Zbigniew Szczygieł – Platforma Obywatelska RP
data uroczenia:
19 września 1953 r.
znak zodiaku: panna
wykształcenie: wyższe pożarnicze, studia podyplomowe w zakresie zarządzania w stanach zagrożeń
doświadczenie w polityce: od listopada 2007 r. radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, a od marca 2008 r. Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego

***

Za mało informacji? W takim razie zapraszamy do przeczytania relacji z debaty prezydenckiej, zorganizowanej w środę, 20 października, przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich - tutaj. Poniżej prezentujemy minutowe ekspose, które kandydaci zaprezentowali na koniec tamtej debaty. Kolejność alfabetyczna odwrócona – którą zastosowano w tej części debaty.

Zbigniew Szczygieł
Proszę państwa kandyduję na funkcję prezydenta w najpiękniejszym mieście Dolnego Śląska. Będę szedł w kierunku, żeby te miasto otworzyć na region. Żeby nie było tak jak dotychczas, żeby miasto się otwierało do środka. Miasto musi się otworzyć na zewnątrz, poprzez współpracę z najbliższymi i nieco dalszymi samorządami w realizowaniu celów i wpisywaniu się w cele regionalne. Bo tą drogą na pewno razem można o wiele więcej osiągnąć niż idąc solo. Na pewno będę również wspierał wszystkie przedsięwzięcia, które mają na celu zdynamizować rozwój małej i średniej przedsiębiorczości, jak i też również wzbogacać dziedzictwo kulturalne naszego miasta.

Wojciech Murdzek
Szanowni państwo od kilku lat udaje się wiele pozytywnych rzeczy w Świdnicy zrobić. Chciałbym, żeby ten dobry duch dalej panował i kontynuować tą powierzoną przez społeczeństwo misję. Mamy za sobą powrót do znaczenia Świdnicy w wymiarze gospodarczym. Dzieją się na naszych oczach zmiany, które poprawiają jakość życia. Świdnica buduje dobry wizerunek nie tylko w skali regionu, ale w skali całej Polski. To trzeba wzmacniać i kontynuować. Ale ważniejszym wyzwaniem przed nami wszystkimi jest podjąć, przynajmniej w jakiejś mierze to, o czym mówił pan Frasyniuk, a mianowicie rozliczać siebie nawzajem i zachęcać, dopingować do współpracy, do tworzenia elementów synergii, do uzupełnienia się. By nie brać przykładów właśnie z tych podziałów, których jest za dużo. Ostatnio w Świdnicy także jakby ich przybyło.

Adam Markiewicz
Szanowni państwo przede wszystkim zadbam o to, żeby władze miasta: urząd, pracownicy, prezydent byli przychylni dla mieszkańców i włączali się i rozwiązywali ich problemów. Ponieważ władza samorządowa jest powołana do rozwiązania problemów trudnych ludzi, którzy sami sobie ich nie potrafią rozwiązywać. Bo wielu ludzi sami potrafią rozwiązać problem mieszkaniowy, sami rozwiążą problem pracy, zatrudnienia, dowodów i tak dalej, ale są też jednostki, które tego nie zrobią i wszystko jedno, co o nich powiemy: że to pijacy, że... i tak dalej, i tak dalej. Ale taki margines w każdym mieście i w każdym społeczeństwie jest. A więc przychylność do ludzi i tych malutkich, że tak nazwę, ale i dla wszystkich ludzi w mieście. Żeby oni wiedzieli, że urząd jest ich urzędem, że władza jest ich władzą, że mogą z każdym problemem do nich przyjść. I druga sprawa: również tworzenie klimatu dla wszystkich działających w mieście firm, żeby były wszystkie tak samo traktowane, nie jedne lepiej, drugie gorzej, ale wszystkie jednakowo. I trzecie: wytworzenie infrastruktury, żeby mieszkańcy czuli, że jest to przyjazne miasto wobec nich i ich dzieci.

Jarosław Kurzawa
Proszę państwa przez te lata pracy w samorządzie nauczyłem się jedno: że urząd publiczny jest to urząd, który jest służebny i to słowo, sądzę, jest takim dobrym chwytem na wszystkie kwestie, które nam ten urząd ma zapewnić. Jest to słowo, które... jest to pewien dialog, mimo wszystkich podziałów politycznych. Nie ważne, kto skąd jest, ważne, że ma otwartą głowę, pomysłów masę i ręce do pracy, zawsze przy mnie znajdzie miejsce. Można by o tym długo mówić, ale chciałbym przytoczyć taką przypowieść jednego z piwowarów świdnickich z XV wieku. Był to piwowar Marcegor. Może państwo znają tę przypowieść? On wspominał tragiczne czasy dla Świdnicy, ale też przepowiedział, że nadejdą czasy, kiedy jego piwo zacznie sławić Świdnicę. Sprawi ponowny rozkwit gospodarczy. Proszę państwa może nadszedł czas na piwo Marcegora? Jest to piwo marcowe. Ja z Bogdanem Spiżem rozmawiałem, mówił, że jest możliwość, żeby browar uruchomić w Świdnicy i produkować piwo świdnickie.

Mariusz Barcicki
Szanowni państwo na wstępie chciałbym bardzo podziękować za zaproszenie, jest mi bardzo miło, że mogłem tu uczestniczyć w tak doborowym towarzystwie. Chciałbym także zadeklarować, że w przypadku wyboru na prezydenta czy radnego miasta Świdnicy będę tę funkcję pełnił z honorem, z wielką wrażliwością na społeczeństwo miasta Świdnicy, będę otwarty na wszelkiego rodzaju uwagi, biorąc sobie do serca je i działając na rzecz programu dla Świdnicy. Kochani ja naprawdę to miasto kocham, ja żyję jego historią i przeszłością. I uważam, że samorząd powinien czerpać właśnie z tej kultury wspaniałej, z tej przeszłości. A nawiązując tutaj do wypowiedzi mojego poprzednika chciałem powiedzieć, że w XV wieku była wojna z powodu świdnickiego piwa pomiędzy Świdnicą a Wrocławiem. Naprawdę piwo było znakomite i warto byłoby doprowadzić do tego, żeby uruchomić browar w Świdnicy i sprzedawać takie markowe piwo.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group