Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 534
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Chcemy być gotowi

Wiadomości: Świebodzice
Wtorek, 29 sierpnia 2017, 11:32
Aktualizacja: 11:35
Autor: red
Fot. red
Gmina Świebodzice przygotowuje się do tego nowego okresu programowania, po roku 2020. Nowo powstała Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2030 (SOR) określa kierunki działań w nowej perspektywie finansowej po roku 2020.

Po roku 2020 środki unijne dla naszego kraju będą ograniczone dla wszystkich sfer życia, zatem nowe wsparcie będzie kierowane przede wszystkim na innowacje w gospodarce i badania naukowe. Po roku 2020 samorządy będą mogły korzystać z finansowania krajowego, będą stosowane również instrumenty zwrotne dla samorządów (czyli pożyczki i kredyty z przeznaczeniem na rozwój inwestycji).

- Chcemy się do tego dobrze przygotować - podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Dlatego jeszcze w lipcu świebodzicki samorząd złożył wniosek do projektu Partnerskiej Inicjatywy Miast (PIM), pilotowanej przez Ministerstwo Rozwoju. Wniosek dotyczy tworzenia sieci miast partnerskich w sferach mobilności miejskiej, rewitalizacji oraz jakości powietrza przy Ministerstwie Rozwoju. Te sfery będą szczególnie wspierane przez branżowe ministerstwa. Natomiast w sierpniu Świebodzice złożyły dwa zgłoszenia na spotkania w Ministerstwie Rozwoju w sprawie dwóch bardzo ważnych dla miasta inwestycji: budowy Hotelu Sportowego przy ulicy Dąbrówki w formule ppp oraz budowy lotniska dyspozycyjno-sportowego – dodaje burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Ministerstwo Rozwoju zleciło przygotowanie naukowcom PAN analizy miast średnich, które po transformacji ustrojowej przeszły restrukturyzację i deindustrializację i w wyniku tych procesów straciły funkcję gospodarczą (zmniejszyła się liczba dużych przedsiębiorstw).

Gmina Świebodzice znalazła się w analizie na liście 122 polskich miast średnich, które już tą funkcję gospodarczą tracą, a mogą pozyskać nowe funkcje społeczne. Ministerstwo będzie przede wszystkim wspierać właśnie te miasta w perspektywie po roku 2020.

W związku z nową Strategią Kraju przewiduje się zmianę lub aktualizacje niektórych gminnych dokumentów strategicznych, np. Strategię Rozwoju Gminy Świebodzice, Programu Edukacji w Gminie Świebodzice i wielu innych dokumentów tak, by dostosować je do nowych kierunków rozwoju naszego kraju, wskazanych w Strategii Krajowej po roku 2020.

W związku z tym faktem aktualizowana jest również Strategia Rozwoju Dolnego Śląska i dostosowywana do SOR (Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - SOR). Gmina również złożyła dwa wnioski na projekty o znaczeniu ponadlokalnym ( lotnisko i łącznik S3) do strategii dolnośląskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group