Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 1003
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Chcemy być gotowi

Wtorek, 29 sierpnia 2017, 11:32
Aktualizacja: 11:35
Autor: red
Świebodzice: Chcemy być gotowi
Fot. red
Gmina Świebodzice przygotowuje się do tego nowego okresu programowania, po roku 2020. Nowo powstała Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2030 (SOR) określa kierunki działań w nowej perspektywie finansowej po roku 2020.

Po roku 2020 środki unijne dla naszego kraju będą ograniczone dla wszystkich sfer życia, zatem nowe wsparcie będzie kierowane przede wszystkim na innowacje w gospodarce i badania naukowe. Po roku 2020 samorządy będą mogły korzystać z finansowania krajowego, będą stosowane również instrumenty zwrotne dla samorządów (czyli pożyczki i kredyty z przeznaczeniem na rozwój inwestycji).

- Chcemy się do tego dobrze przygotować - podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Dlatego jeszcze w lipcu świebodzicki samorząd złożył wniosek do projektu Partnerskiej Inicjatywy Miast (PIM), pilotowanej przez Ministerstwo Rozwoju. Wniosek dotyczy tworzenia sieci miast partnerskich w sferach mobilności miejskiej, rewitalizacji oraz jakości powietrza przy Ministerstwie Rozwoju. Te sfery będą szczególnie wspierane przez branżowe ministerstwa. Natomiast w sierpniu Świebodzice złożyły dwa zgłoszenia na spotkania w Ministerstwie Rozwoju w sprawie dwóch bardzo ważnych dla miasta inwestycji: budowy Hotelu Sportowego przy ulicy Dąbrówki w formule ppp oraz budowy lotniska dyspozycyjno-sportowego – dodaje burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Ministerstwo Rozwoju zleciło przygotowanie naukowcom PAN analizy miast średnich, które po transformacji ustrojowej przeszły restrukturyzację i deindustrializację i w wyniku tych procesów straciły funkcję gospodarczą (zmniejszyła się liczba dużych przedsiębiorstw).

Gmina Świebodzice znalazła się w analizie na liście 122 polskich miast średnich, które już tą funkcję gospodarczą tracą, a mogą pozyskać nowe funkcje społeczne. Ministerstwo będzie przede wszystkim wspierać właśnie te miasta w perspektywie po roku 2020.

W związku z nową Strategią Kraju przewiduje się zmianę lub aktualizacje niektórych gminnych dokumentów strategicznych, np. Strategię Rozwoju Gminy Świebodzice, Programu Edukacji w Gminie Świebodzice i wielu innych dokumentów tak, by dostosować je do nowych kierunków rozwoju naszego kraju, wskazanych w Strategii Krajowej po roku 2020.

W związku z tym faktem aktualizowana jest również Strategia Rozwoju Dolnego Śląska i dostosowywana do SOR (Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - SOR). Gmina również złożyła dwa wnioski na projekty o znaczeniu ponadlokalnym ( lotnisko i łącznik S3) do strategii dolnośląskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group