Piątek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 499
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Chór Aleksandrowa – owacje i łzy

Wiadomości: Region - Świebodzice
Piątek, 30 października 2009, 19:05
Aktualizacja: 19:28
Autor: walbrzyszek/Szela
Fot. Walbrzyszek/Krzysztof Żarkowski
Owacja na stojąco w środku koncertu. Tak zareagowała publiczność w Świebodzicach na “Czerwone maki pod Monte Cassino” w wykonaniu Chóru Aleksandrowa. I nie tylko ten utwór wzbudził gorący entuzjazm widowni. Rosyjski zespół, to perfekcyjne wykonanie i genialny repertuar, trafiający wprost do serc słuchaczy. I tak już od osiemdziesięciu lat.

Chór Aleksandrowa jest prawdziwym fenomenem. Powstał dokładnie 81 lat temu, założony przez Aleksandra Aleksandrowa, jako Zespół Domu Armii Czerwonej. Liczył początkowo kilkanaście osób, by już wkrótce rozrosnąć się do prawie 200 osobowej grupy. Fama o jego genialnych wykonaniach szybko się rozniosła po całym świecie, przynosząc nagrody i laury. Chór prowadził bardzo intensywną działalność artystyczną nawet podczas wojny – dał w tych trudnych latach ponad 1500 koncertów, głównie dla żołnierzy na wielu frontach Europy. W 1946 roku Aleksander przekazał prowadzenie chóru synowi, Borysowi. To były kolejne dobre lata, pełne sukcesów artystycznych, nagród i odznaczeń państwowych.

Zespół słynie z tego, że ma w swoim repertuarze nie tylko rosyjskie pieśni wojskowe, narodowe czy ludowe, ale też utwory dobrze znane w kraju, gdzie występują. Udowodnili to także w Świebodzicach, gdzie zabrzmiały po polsku nie tylko “Czerwone maki”, ale też bardzo popularne “Sokoły”, które oczywiście publiczność wykonała razem z artystami. Nie mówiąc już o “Kalince”, czy “Podmoskiewskich wieczorach” zaśpiewanych na bis.

Choć oficjalna nazwa zespołu, to Chór Aleksandrowa, oprócz znakomitych śpiewaków, w jego skład wchodzi niesłychanie sprawny zespół taneczny oraz orkiestra, złożona w głównej mierze z instrumentów ludowych – mandolin, bałałajek i akordeonów. Ponaddwugodzinny występ to była feeria tańca, muzyki, wzruszających pieśni, przy których słuchacze mieli łzy w oczach, ale też fantastyczna zabawa.

Nic dziwnego, że nawet prezydent USA George Bush senior, po występie Chóru Aleksandrowa w Białym Domu, pamiętał, aby 23 lutego przesłać im gratulacje i pozdrowienia z okazji obchodzonego w tym dniu w Rosji święta wojska.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group