Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 937
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Chrońmy swoje mieszkanie

Czwartek, 7 maja 2015, 14:33
Aktualizacja: 14:34
Autor: red.
Świdnica: Chrońmy swoje mieszkanie
Fot. archiwum
Pamiętajmy... każdy z nas może i powinien zadbać o bezpieczeństwo swojego mienia. Oto kila prostych rad i wskazówek.

Zamykaj drzwi wejściowe do mieszkania.

-Nawet jeśli jesteśmy wewnątrz lub gdy wychodzimy na kilka minut ( do sąsiada, do piwnicy, czy wyrzucić śmieci).
-Złym zwyczajem jest zostawianie w drzwiach kartek z informacjami, np. "Wrócę za godzinę".

Zawsze pilnuj kluczy do mieszkania.

-Nikt nieuprawniony nie może mieć dostępu do naszych kluczy.
-Pozostawione w zamku drzwi- klucze są łatwo dostępne, by zrobić duplikat.
-Zdarzają się kradzieże w szatniach, na basenach, w biurach itp. złodziej, który zabierze klucze
i dokumenty, może łatwo wejść do mieszkania.
-Gdy zginie chociaż jeden z kompletów kluczy, natychmiast wymieńmy przynajmniej jeden z zamków.
-Nigdy nie chowajmy kluczy pod wycieraczkę, do doniczki czy w innym znanym ,,tylko nam” miejscu -złodzieje błyskawicznie takie miejsce znajdą.

Nie ”chwalmy” się posiadanym majątkiem.

-Eksponowanie swojego bogactwa jest niebezpieczne, czasem również po prostu głupie. Można nieopatrznie zaimponować złodziejowi.
-Zarówno dorośli jak i dzieci nie powinni w żadnych okolicznościach opowiadać obcym jak i sąsiadom czy znajomym o posiadanych przez siebie dobrach czy o miejscu, w którym je trzymamy.
-Kosztowności lepiej przechowywać w skrytce w banku, a pieniądze na koncie. Bywają „oczytani” złodzieje, którzy znają teorię o tym, że najlepszą skrytką jest ta którą dobrze widać. Dlatego nie sprawdzają się skrytki w doniczce z kwiatami, piekarniku, słoiku z mąką, itp.
- Pamiętać należy, że włamywacz zanim zdecyduje się by dokonać włamania musi zdobyć wiedzę o zasobach mieszkania. Rzadko „idzie na robotę w ciemno”. Źródłem wiadomości mogą być osoby trzecie, sąsiedzi jak i sami lokatorzy. Włamywacze są bardzo pomysłowi jako „wujkowie” lub „znajomi” rodziców potrafią z dziecka „wyciągnąć” potrzebne im informacje.
Uczul dzieci na tego typu kontakty i uświadom im, czym może to grozić.

Nie wpuszczaj obcych do mieszkania.

-Sprawdzaj wiarygodność obcych przed wpuszczeniem ich do mieszkania. Każdego dnia może się pojawić złodziej działający wypróbowaną metodą „na hydraulika”, „na kupca”, „na posłańca”, a nawet „na policjanta” czy na „listonosza”. Takie osoby należy najpierw wylegitymować.
-Przychodzący w uczciwych zamiarach zrozumie taką ostrożność. Jeżeli mamy uzasadnione obawy – nie wpuszczajmy ich po prostu do mieszkania. Umówmy się na inny termin. Sprawdźmy w odpowiedniej instytucji wiarygodność tych osób. Możemy też poprosić o obecność sąsiada.
-Nie wpuszczaj do domu obcych osób, które chcą sprzedać lub zareklamować jakiś towar.
-Nikt obcy nie ma prawa bez powodu kręcić się po klatce schodowej czy przed naszym domem. Zawsze można podejść i zaoferować pomoc we wskazaniu szukanego mieszkania. Przy okazji warto dokładnie przyjrzeć się i zapamiętać rysopis tej osoby. W razie podejrzenia, że jest to przestępca, natychmiast powiadamiamy Policję.

Pomoc sąsiedzka.

-Poznaj swojego sąsiada – najlepszym zabezpieczeniem domu lub mieszkania jest właśnie życzliwy sąsiad. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom i kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”. Jeżeli zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu – poinformuj Policję, dzwoń 997, 112. Dzisiaj pomożesz Ty -jutro pomogą Tobie!

Gdy wyjeżdżasz.

-Opuszczając mieszkanie na dłużej (urlop, pobyt w szpitalu) nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności.
-Zostaw zaufanemu sąsiadowi klucze i poproś by uważnie obserwował Twoje mieszkanie, od czasu do czasu otwierał okna, opróżniał skrzynkę z korespondencji, włączał codziennie chociaż na kilka minut światło w różnych pomieszczeniach.

Chroń swoje mienie.

-Ubezpiecz swoje mieszkanie i przedmioty wartościowe, które posiadasz, w przypadku kradzieży otrzymasz gwarancję naprawienia szkody.
-Jeśli posiadasz wartościowe przedmioty, wykonaj ich fotografie, sporządź listę (marka, typ, numer fabryczny) cennych przedmiotów lub oznakuj je na przykład niezmywalnym flamastrem.

Pamiętaj! Ostrożności nigdy za wiele!

(KPP Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group