Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 979
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Ciekawe odkrycie

Środa, 25 września 2019, 17:26
Autor: red
Świebodzice: Ciekawe odkrycie
Fot. UM Świebodzice
W Świebodzicach trwa realizacja projektu pn.: „Rewitalizacja zdegradowanych obszarów na terenie Gminy Świebodzice” – „Rewitalizacja ulicy Słowackiego w Świebodzicach wraz z otoczeniem” oraz „Przebudowa sieci kanalizacji ogólnospławnej i przyłączy z likwidacją osadników ścieków w rejonie budynków ul. Słowackiego 1, 1a, 2, 2a, 3, 4, 5, 5a ul. Kopernika 8, 10 w Świebodzicach” dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014–2020.

W ramach mniejszego zadania zaplanowano prace w zakresie:

przebudowy nawierzchni jezdni, chodników i placów (podwórek) z wyeksponowaniem starych bruków i utworzeniem terenów zielonych oraz wydzielenia strefy rekreacyjnej (kącik ekreacyjny),
przebudowy schodów w bramie miejskiej,
renowacji starej studni i pompy,
renowacji historycznego muru kościelnego oraz historycznych murów ceglanych,
przebudowy ogrodzeń z siatki,
przebudowy oświetlenia ulicznego,
rozbiórki części budynków gospodarczych,
budowy boksów dla pojemników na śmieci,
przebudowy kanalizacji sanitarnej.

W chwili obecnej trwają roboty ziemne na podwórkach objętych rewitalizacją. W dniu 10.09.2019 r. (wtorek) na placu budowy przy ulicy Słowackiego 3, doszło do ciekawego odkrycia archeologicznego.

Pod betonową płytą znaleziono dawną kamienną studnię. O odkryciu został zawiadomiony Konserwator Zabytków z Wałbrzycha, który przybył 12 września, dokonać oględzin. Wykonano dokumentację fotograficzną oraz pomiarowo-opisową odkrytego obiektu, z której wynika, że jest to cembrowina z kamienia nieregularnego o średnicy zewnętrznej 2,2 m, grubości ścian 0,3m i głębokości całkowitej ok. 12 m (głębokość do lustra wody 2,5 m). Wstępnie stwierdzono, że odkrycie kwalifikuje się jako obiekt zabytkowy z art. 3 ustawy o ochronie zabytków. Studnia datowana jest na podstawie analogii na XV/ XVI – XVIII wiek. Dalsza analiza projektu budowlanego, pozwoli podjąć kolejne prace konserwatorskie.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group