Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 1145
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Cis z ogrodzeniem

Piątek, 10 lipca 2020, 13:45
Autor: red
Świebodzice: Cis z ogrodzeniem
Fot. UM Świebodzice
Jest to drzewo, które liczy sobie wg opinii różnych specjalistów od 400 do nawet 800 lat.

Niegdyś przed drzewem wznosiła się piękna gospoda o nazwie Stara Szwajcarka, a goście po długich spacerach ścieżkami Książańskiego Parku Krajobrazowego, mogli odpocząć w cieniu Cisa. Po gospodzie zostały jedynie fundamenty, a okazały Cis niestety słabnie z każdym rokiem. Kilka lat temu na zlecenie Gminy Świebodzice wykonane zostały specjalne podpory, które nie pozwalają by drzewo upadło. 8 lipca zakończono prace związane z odbudową ogrodzenia wokół drzewa. Poprzednie zostało zdewastowane.

Na uznanie zasługuje fakt, że nowy, drewniany parkan wokół Cisu zbudowali po godzinach pracy: burmistrz miasta Paweł Ozga, pracownicy wydziału ochrony środowiska oraz konserwator. Do współpracy zaproszone zostało również Nadleśnictwo Wałbrzych, które dostarczyło niezbędny materiał. Własne narzędzia, prywatny czas i mnóstwo pozytywnej energii, wystarczyły, by zrobić coś dobrego. Burmistrz miasta wielokrotnie podkreślał, jak ważne jest wspólne dbanie o środowisko.

Cis Bolko to nasz lokalny pomnik przyrody, który zasługuje na wyjątkową ochronę. Mam nadzieję że kolejne pokolenia mieszkańców będą mogły podziwiać naszego „staruszka” - mówił burmistrz miasta Paweł Ozga po wykonaniu ogrodzenia.

Wszystkie osoby, które chcą zaangażować się w ochronę środowiska i poprawić estetykę naszego miasta, zapraszamy do akcji sprzątania Parku Książańskiego, która odbędzie się w najbliższą sobotę (11.07). Start godz. 14.00 parking przy Stadzie Ogierów Książ.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group