Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 853
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: CPK i linia kolejowa

Niedziela, 16 stycznia 2022, 7:56
Autor: red
Żarów: CPK i linia kolejowa
Fot. Gmina Świdnica
W dniu 12.01.2022 r. odbyło się w formule zdalnej (on–line) spotkanie przedstawicieli Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), firmy BBF wykonującej na zlecenie CPK Studium Techniczno–Ekonomiczno– Środowiskowe (STEŚ) linii szybkich kolei oraz przedstawicieli samorządów: Gminy Świdnica oraz Miasta Świdnica.

Spotkanie dotyczyło kwestii związanych z wniesionymi przez mieszkańców oraz Urząd Gminy Świdnica uwagami odnośnie wariantów przebiegu linii kolejowej Żarów- granica państwa, w tym analizy trasowania wariantu alternatywnego omijającego Świdnicę ze stacją kolejową zlokalizowaną poza centrum miasta.

Wykonawca dokumentacji projektowej odniósł się do propozycji Gminy Świdnica w zakresie analizy wariantu omijającego Świdnicę z lokalizacją stacji poza miastem. Biorąc pod uwagę warunki techniczne projektowania linii kolejowych i strukturę przestrzenną obszaru, projektanci ocenili, że stacja kolejowa dla miasta będzie musiała być odsunięta od jego o odległość o ok. 1 km większą niż pierwotnie wskazywano. Przedstawiciele CPK uznali, że niniejszy wariant, z uwagi na oddaloną lokalizację stacji kolejowej, może być mniej korzystny od wariantu ze stacją kolejową w mieście i przebiegiem linii kolejowej na południe od Świdnicy.

CPK przedstawiło wstępną ofertę przewozową, w której miasto Świdnica pełniłoby funkcję węzła przesiadkowego dla linii szybkich kolei Warszawa – Praga i linii 137 Legnica – Kamieniec Ząbkowicki.

Przedstawiono również „robocze” warianty przebiegu linii przez Mokrzeszów i Witoszów Dolny, które mogą ulec zmianie w toku dalszych prac projektowych. Z uwagi na toczące się rozmowy z Polskimi Liniami Kolejowymi w zakresie przebudowy linii kolejowej nr 137 przebiegającej przez miasto, nie odniesiono się do przejścia linii CPK przez miasto i w okolicach Bystrzycy Dolnej.

Według informacji przekazanych na spotkaniu, wstępne dane w tym zakresie będą przedstawione najwcześniej w drugiej połowie lutego bieżącego roku.

Projektanci zaprezentowali wstępnie nakreślone dwa warianty przebiegu linii przez Mokrzeszów, przy czym jeden najmniej uciążliwy opierałby się na rozwiązaniu tunelowym, drugi prowadziłby linię kolejową na estakadzie w obszarze obecnie istniejącej zabudowy mieszkaniowej.

Estakada została zaprezentowana również jako możliwe rozwiązanie przejścia przez tereny zabudowane wsi Witoszów Dolny, pomiędzy istniejącymi sieciami energetycznymi 110 kV. Zdaniem przedstawicieli Inwestora (CPK, BBF) pokonanie Witoszowa Dolnego pod ziemią nie będzie możliwe z uwagi na uwarunkowania hydrologiczne.

Z uwagi na dużą ingerencję w istniejącą zabudowę, przedstawione warianty nie zostały zaakceptowane przez Gminę Świdnica. Obecni na spotkaniu przedstawiciele Urzędu Gminy zawnioskowali o rozważenie lokalizacji stacji kolejowej odsuniętej na północ od miasta, w rejonie między drogą powiatową 3396D a linią kolejową nr 137, na terenach niezagospodarowanych należących do Skarbu Państwa z dobrą dostępnością komunikacyjną do centrum miasta.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group