Sobota, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 883
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Cykliści z wizytą w Morawie

Piątek, 21 lipca 2017, 7:46
Autor: red
Żarów: Cykliści z wizytą w Morawie
Fot. UM Żarów
Z kolejną wyprawą, tym razem do Morawy, udali się cykliści z żarowskiego klubu cyklistów "Old Spokes".

Była to trzecia z zaplanowanego cyklu wycieczek organizowanych przez GCKiS podczas tegorocznych wakacji. Uczestnicy wyprawy mieli okazję zapoznać się z interesującymi miejscami i zabytkami naszej pobliskiej okolicy. Pierwszym etapem wycieczki była miejscowość Piotrowice Świdnickie.

Tu cykliści z Żarowa podziwiali pochodzący z poł. XII wieku kościół filialny pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego oraz znajdującą się na jego zewnętrznej ścianie galerię kamiennych epitafiów. Ciekawym reliktem przeszłości jest znajdujący się przy kościele Krzyż wiejski, który był niegdyś pomnikiem upamiętniającym poległych w I wojnie światowej mieszkańców Piotrowic. Spod kościoła grupa rowerzystów ruszyła dalej, zatrzymując się przy XVI-wiecznym zamku, który położony jest w dolnej części miejscowości.

Dalej trasa wiodła do Pastuchowa, gdzie uczestnicy wycieczki odwiedzili XIII-wieczny kościół pw. św. Barbary oraz zachowany relikt dawnego kościoła ewangelickiego w postaci monumentalnej bramy wjazdowej. Podziwiając wspaniałe widoki oraz przyrodę wycieczka kontynuowała zamierzoną trasę, aby dotrzeć do miejscowości Skarżyce, gdzie klubowiczów "Old Spokes" powitał "żelazny diabeł". Stąd żarowscy cykliści wyruszyli w dalszą drogę, docierając do Morawy. Pierwszym postojem w tej urokliwej miejscowości był hipodrom im. 14-tego Pułku Ułanów Jazłowieckich.

Kolejnym punktem wycieczki była stojąca przy skrzyżowaniu dróg w Morawie kamienna kapliczka słupowa. Ostatnim etapem wyprawy był XIX-wieczny pałac w Morawie. Klubowicze mieli okazję zwiedzić pałacowe wnętrza oraz teren przyległy do budowli. W drodze powrotnej rowerzyści zatrzymali się przy ruinach pałacu oraz wojennego pomnika w Łażanach.

Na kolejną wyprawę rowerową ZAPRASZAMY SERDECZNIE we wtorek 25 lipca 2017r. Zbiórka o godz. 9:15 pod GCKiS przy ul. Piastowskiej 10A.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group